Spotify’ın ‘Gizlilik Politikası’ değişti, artık o bizim şarkılarımızı dinleyecek!

Online müzik dinleme uygulaması Spotify, “Gizlilik Politikası”nı değiştirdi. 19 Ağustos’ta hazırlanan ve bugün (21 Ağustos) itibariyle hayata geçen yeni gizlilik politikasına göre Spotify, artık kullanıcıların akıllı telefonlarında bulunan rehberlerine, fotoğraflarına ve medya dosyalarına erişebilecek.

spotify-mobiliOS ve Android sürümlerindeki güncellemeyle devreye girecek olan Spotify’ın yeni  “Gizlilik Politikası”nda şu ifadeler yer alıyor: “İzninizle birlikte mobil cihazınızda saklanan rehber, fotoğraf veya medya dosyaları gibi bilgileri toplayabiliriz.”

Ücretli veya ücretsiz tüm kullanıcıların cep telefonlarındaki içeriklere doğrudan erişim hakkı tanıyan bu ifade, Spotify’ın bundan önceki gizlilik politikasında yer almıyordu.

Hemen belirtelim, diğer mobil uygulamaların güncellenen politikalarında olduğu gibi eğer bu izni vermezseniz, uygulamayı kullanmanız veya yeni sürüme geçmeniz mümkün olamıyor. Kullanıcıların rehberleri, foroğrafları ve medya dosyalarına erişebilme imkanı açan Spotify’ın yeni politikasıyla şirket ayrıca akıllı telefon kullanıcılarının konum bilgilerini kullanma iznini de alıyor.

‘Şeytana dönüşmeyin’ diyerek, iptal etti

spotify-minecraft20 milyonu ücretli olmak üzere Türkiye dahil dünya çapında 58 ülkede 75 milyon abonesi olan Spotify’ın yeni “Gizlilik Politikası” kullanıcılardan yoğun tepki aldı. Hatta popüler oyun Minecraft’ın yaratıcısı Markus Persson, Twitter üzerinden Spotify aboneliğini iptal ettiğini duyurdu.

“Korsan müzik dinliyordum. Spotify sayesinde para vererek müzik dinlemeye başladım. Lütfen o şeytan şirketlerden birine dönüşmeyin!” diyen Markus Persson, bu ‘tweet’inin hemen ardından Spotify aboneliğini sona erdirdiğini açıkladı.

Bakalım, gelen tepkiler karşısında, geçtiğimiz haziran ayı sonunda Apple Music ile başlayan rekabet ortamında Spotify nasıl bir tavır sergileyecek?


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın