Spotify’dan üniversite öğrencilerine Premium paketi

Online müzik servisi Spotify öğrenci için Premium paketini Türkiye’de pazara sundu. Yüksek öğrenim ve üniversite öğrencileri için sunulan paket, mevcut Premium paketinin aylık ücretinin yarısı olan 6.99 TL olacak.

Türkiye ile birlikte 36 ülkede sunulan “Öğrenci için Premium” paketi ile üniversite öğrencileri, kendi ülkelerinde ödedikleri lokal fiyatın yarısı kadar ücret ödeyip Spotify Premium hesabı sahibi olabilecek. Öğrenciler bu paketten bugünden itibaren öğrencilik hayatlarının devam ettiği her yıl yararlanabilecek.

Öğrencilerin, Spotify’ın şarkıları reklamsız, indirilebilir ve daha kaliteli ses özelliği ile dinleyebildiği Premium paketinden yararlanabilmeleri için www.spotify.com/tr/student adresinden kayıt yapmaları gerekiyor. Spotify, “Öğrenci için Premium” paketi programının yönetimi, destek ve kimlik doğrulama hizmetleri için doğrulama yazılımı SheerID ile çalışıyor.

Sezen Aksu ve Sıla birinci tercihleri

Spotify öğrenci paketi ile birlikte, öğrencilerin müzik dinleme alışkanlıklarını ve en çok dinledikleri sanatçıları da yayınladı. Buna göre Türkiye’de son 12 ayda 18-21 yaş aralığındaki öğrencilerin en çok dinlediği sanatçı Sezen Aksu. Sezen Aksu’yu Sıla takip ediyor.

Öğrenciler tarafından en çok dinlenen yabancı sanatçı ise The Weeknd. Türkiye’de öğrencilerin en çok dinlediği şarkı da Sia’dan Cheap Thrills! Sia’yı Drake’in One Dance’ı, The Weeknd’in ise Starboy adlı şarkıları izliyor.

Öğrencilerin en çok dinlediği müzik türleri ise şöyle sıralanıyor: Pop, Dans Pop, Pop Rap, Rap, Southern Hip Hop, Hip Hop, Trap Music, Dwn Trap, Post-Teen Pop, Gangster Rap.

En çok Cumartesi saat 17:00’de dinleniyor

Global ölçekte öğrenciler, ortalama bir Spotify kullanıcısından haftada yüzde 70 daha fazla saat müzik dinliyor. Öğrenciler Spotify üzerinden en çok Cumartesi günleri müzik dinliyor. Öğrencilerin müzik dinleme aktivitesi ise Cumartesi günleri saat 17:00’da ise zirve yapıyorÖğrenciler için müziğin derslere yoğunlaşmaya yardım ettiği ve en çok dinlendiği 10 gün, sınav dönemine denk gelen Aralık ayı ortasına tekabül ediyor.

Müzik dinlemenin bu dönemde zirve yaptığı tarih ise 12 Aralık. Öğrencilerin Spotify’da müzik dinlemeye en çok zaman ayırdıkları anlar şunlar: Chill (% 35), sportif aktivite (% 20), parti zamanı (% 16), ders çalışırken (%14), romans (% 7), koşu (% 3), oyun (% 1).


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın