Online müzik servisi Spotify, video, haber ve koşu özellikleriyle yenilendi

Online müzik dinleme servisi Spotify, “Dinle ve seyret” adıyla sunduğu yeniliklerle, kullanıcılara 24 saat hizmet verecek bir eğlence platformuna dönüştü. 2008 yılında İsveç’te kurulan ve 7 yıl içerisinde 25 milyar saatin üzerinde şarkı dinleme rakamına ulaşan online müzik servisi Spotify’da kullanıcılar artık, ruh hallerine en uygun müziğin yanı sıra gün boyunca yaşanan mobil müzik deneyimini zenginleştiren ve kullanıcılarına sevdikleri müziği en çok ihtiyaçları olduğu anda sunan bir yeniliği duyurdu. Spotify’ın yeni özelliklerinin duyurulduğu New York’ta düzenlenen toplantıda konuşan Spotify Kurucusu ve CEO’su Daniel Ek, Spotify platformunda artık videolar ve podcast’lerin de yer alacağını açıkladı.  Spotify kullanıcılarına sunulan yeni özellikler şunlar:

 

1 – “Now – Şimdi” Başlangıç Sayfası

spotify-Now

Uyandığınız andan, akşam gideceğiniz partiye kadar tüm gün boyunca “Now” başlangıç sayfası, “uygun” müziği size sunacak. Pazartesi moduna girmek için uyandırma listesi mi hazırlamak istiyorsun? Öğle yemeği sonrasında işe odaklanmak mı gerekiyor? gibi ihtiyaçlar, yeni Spotify’da yer alacak. “Now” özelliği kullanıcıların beğendiği, dinlediği müziği öğrenerek, Spotify uzmanlarının hazırladığı ve kullanıcıların kişisel listelerinden oluşan seçimler doğrultusunda o moda uygun müzik listesini hazırlayabilecek.

 

2 – Spotify Running – Koşu

spotify-Running

Kullanıcıların fazladan bir kilometre daha koşmasını sağlayacak özellikler getiren “Spotify Running” ile kullanıcının dinleme geçmişi, karışık türlerden oluşan müzik listeleri ve dünyanın önde gelen DJ ve bestecileri tarafından hazırlanan orijinal koşu kompozisyonları bir araya getirilerek, kişinin temposuna uygun müzik sunulacak. Kullanıcının koşmaya başlaması ile birlikte temposunu algılayan Spotify, daha sert, hızlı ve güçlü bir koşu deneyimine yardımcı olacak. Yılın ilerleyen dönemlerinde Nike işbirliği ile Spotify Running deneyimine, Nike+ uygulaması üzerinden erişilebilecek. RunKeeper uygulaması da Spotify Running’e önümüzdeki dönemde entegre olacak.

 

3 – More Than Music – Müzikten Daha Fazlası

spotify-Now-more-music

Spotify, duyurduğu yeniliklerle ilk kez platformuna video klip ve audio şovları da ekledi. Kullanıcıların gün içerisinde müzik dinlemenin yanı sıra, en güncel haberleri takip etmek, en beğendiği internet yayınlarını izlemek veya sadece eğlenceli bir içeriğe erişmek istediği zamanları dikkate alarak geliştirilen özellikle Spotify ayrıca, kullanıcıların zevklerine göre video ve audio içerikleri için tavsiyelerde de bulunacak.

 

4 – Spotify Originals – Özgün İçerikler

spotify-video

Kullanıcılarının günlerini daha da renklendirmek isteyen Spotify, online müzik servisi üzerinden kendi yarattığı özgün içerikleri de sunacak. Spotify, yeni eğlence içeriği için dünya genelinde MTV ve Comedy Central; ABC, BBC, Condé Nast Entertainment, ESPN, NBC, TED ve Vice Media gibi iş ortakları ile çalışacak.

 

15 milyon ücretli kullanıcısı var

spotify-kullanici

Kuruluşundan bu yana içerik sahiplerine 2 milyar doların üzerinde aktarım sağlayan Spotify’ın 58 ülkede 60 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı ve 15 milyonun üzerinde de ücretli üyesi bulunduğunu belirtelim. Spotify’ın masaüstünde veya dizüstünde sınırsız ve reklamsız müzik sunan Unlimited  servisi aylık 4.99 TL’ye; akıllı telefon, tablet ve bilgisayardan reklamsız ve sınırsız müzik dinleme ve indirme imkanı sunan Premium servisi ise aylık 9.99 TL’ye sunuluyor.

Spotify’da web üzerinden ücretsiz müzik dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.  Spotify’ın mobil uygulamalarına ise aşağıdan erişebilirsiniz.

Android

iOS

Windows Phone

Not: “Spotify Running – Koşu” özelliği, dünden itibaren Türkiye’deki Spotify’ın iPhone kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Yeni “Now” deneyimi ise öncelikli olarak ABD, İngiltere, Almanya ve İsveç’te iPhone kullanıcıları tarafından erişilebilir olacak. Spotify’ın diğer tüm yeni özellikleri yılın ilerleyen dönemlerinde Türkiye pazarında kullanıcılar ile buluşacak.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın