Spotify Türkiye’nin Müzik Haritası’nı yayınladı

Online müzik servisi Spotify, Türkiye’nin 81 ilini baz alarak, 2017 yılının ilk 3 ayını kapsayan “Türkiye Müzik Haritası”nı yayınladı. 81 ilin TOP 10 listesine göre derlenen veriler, Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde en çok dinlenen Türk ve yabancı sanatçılar ile en çok dinlenen Türkçe ve yabancı şarkıları ortaya koyuyor. ‘Türkiye ne dinliyor?’ sorusunun cevabını veren veriler aynı zamanda, Türkiye’nin bazı bölgelerinde öne çıkan isimler hakkında da bilgi veriyor.

81 il üzerinden derlenen Spotify verilerine göre Ocak, Şubat ve Mart aylarında Türkiye’de en çok dinlenen TOP 10 sanatçı şunlar:

1- Sezen Aksu

2- Sıla

3- Norm Ender

4- Müslüm Gürses

5- Sagopa Kajmer

6- Duman

7- Teoman

8- Sancak

9- Ahmet Kaya

10- Allame

2017 yılının ilk üç ayını kapsayan “Türkiye Müzik Haritası”, müzik dünyasının iki büyük ismi, Müslüm Gürses ve Ahmet Kaya’nın ölümlerinin ardından uzun zaman geçmesine rağmen ülkenin dört bir yanında yoğun şekilde dinlendiğini gösteriyor.

Diğer yandan, TOP 10 listesinde bulunan Norm Ender, Sagopa Kajmer, Sancak ve Allame gibi isimler, Rap müziğin Türkiye’deki yayılımı ve popülaritesine dikkat çekiyor. Sezen Aksu, Sıla, Duman ve Teoman ise 81 ilde de müzikseverlerin vazgeçilmezleri arasında.

Türkiye’de Ocak-Şubat-Mart aylarında en çok dinlenen Top 5 şarkı ise şöyle:

1- Sezen Aksu / İhanetten Geri Kalan

2- Sıla / Yan Benimle

3- Norm Ender / Deli

4- Müslüm Gürses / Affet

5- Sagopa Kajmer / 366. Gün

Hangi bölgede hangi isim öne çıkıyor?

Spotify’ın 2017 yılının ilk üç ayını kapsayan “Türkiye Müzik Haritası”, TOP 10 listesinin yanı sıra yüksek dinlenme oranları ile bazı bölgelerde öne çıkan sanatçıları da ortaya koyuyor. Örneğin Doğu Anadolu Bölgesi’nden Ahmet Kaya diğer bölgelere göre daha yoğun dinlenirken, İç Anadolu Bölgesi’nde ise Rap müziğin yeni sesi Allame ön plana çıkıyor.

Ege’de alternatif rock grubu Adamlar Spotify dinleyicileri tarafından diğer bölgelere oranla daha çok dinlenirken, Marmara ve Karadeniz Bölgesi’nde ise pop müziğin yükselen ismi Buray öne çıkıyor. Spotify’ın yayınladığı “Türkiye Müzik Haritası”na göre 2017 yılının ilk çeyreğinde ülkemizde en çok dinlenen yabancı sanatçı Ed Sheeran oldu. Ed Sheeran’ı ise The Weeknd ve The Chainsmokers takip ediyor.

Türkiye’de en çok dinlenen yabancı sanatçılar

1- Ed Sheeran

2- The Weeknd

3- The Chainsmokers

4- Sia

5- Rihanna

Türkiye’de en çok dinlenen Top 3 yabancı şarkı

1- Ed Sheeran / Shape of You

2- The Weeknd / Starboy

3- The Chainsmokers / Paris

60 ülkede 100 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı olan Spotify’ın 30 milyonun üzerinde içeriği barındırdığını ve 50 milyonun üzerinde ücretli üyesi bulunduğunu da belirtelim.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın