Türkiye’den Sputnik’e erişim engellendi!

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın (TİB) aldığı kararla, Rusya’nın resmi haber ajansı Sputnik engellendi. Türkiye’deki kullanıcılar, 14 Nisan 2016 Perşembe akşamı saat 20:00’den bu yana siteye erişemezken, Sputniknews.com adresine getirilen erişim engelleme kararı TİB’in Erişim Engelleme Kararlarının Gösterimi Sorgulama Ekranı’nda da (EKKG)  yayınlandı.

sputnik-turkiye

Sputnik, TİB’in aldığı kararı böyle duyurdu!

Erişim engelleme kararının “milli güvenlik” ve “kamu düzeni” gibi kavramları içeren 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun’un 8A maddesi çerçevesinde alındığı tahmin ediliyor. Aldığımız son bilgilere göre TİB ile Sputnik yetkilileri arasında görüşmeler ise sürüyor.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın Erişim Engelleme Kararlarının Gösterimi Sorgulama Ekranı’nda Sputniknews.com ile yapılan sorgu sonucunda çıkan ilgili kararda şu ifadeler yer alıyor:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (sputniknews.com) hakkındakiTelekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 14/04/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-56092 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

sputnik-tib

“İdari tedbir” gerekçesiyle engellenen site ile ilgili olarak şu anda henüz bir mahkeme kararı mevcut değil. İlgili yasaya göre TİB’in bu kararının 24 saat içinde mahkemeye götürülüp, mahkemenin 48 saat içinde kesin kararı vermesi gerekiyor. Eğer mahkemeden bu süre içinde bir sonuç çıkmazsa, TİB’in bu mevcut kararı kendiliğinden kalkıyor.

Karar, siteye Türkiye’den bağlanmaya çalışan kullanıcıların 31 dilde yayın yapan tüm Sputnik sitelerine girmesini kısıtlamayı kapsıyor. Sputnik servislerine iOS ve Android uygulamaları üzerinden ulaşmaya çalışan kullanıcılar ise şimdilik siteye erişebiliyor.

[Güncelleme: 16.04.2016]

TİB’in aralarında  Rusya’nın resmi haber ajansı  Sputnik’in de bulunduğu internet sitelerine erişim engeli kararı mahkemece onaylandı. Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliği, ‘terörü öven, şiddete ve suça teşvik eden, kamu düzeni ile milli güvenliği tehdit eden internet adreslerine ve Twitter hesaplarına, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi kapsamında engellenmesi’ kararını onayladı.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın