Disney bugün vizyona giren Star Wars’un sırrını nasıl pazarladı?

Nihayet o büyük gün geldi, Star Wars 7: Güç Uyanıyor (The Force Awakens) bugün vizyona girdi. Seriyi efsane haline getiren Lucas Film’in George Lucas tarafından Disney’e satılmasının ardından hayranlarının merakını daha da artıran Star Wars 7: Güç Uyanıyor (The Force Awakens) dünya çapında büyük bir gizlilik hareketine de sahne oldu.

Filmin premiyerine katılanların cep telefonları ve elektronik cihazları toplatıldı, sosyal medyada görüntü paylaşması engellendi. Peki Disney, büyük bir PR çalışmasına çevirdiği serinin 7. filmini son ana kadar nasıl sır gibi sakladı?

(Rahat rahat okuyabilirsiniz, spoiler içermez!)

 

1 – Kitabının çıkış tarihi ertelendi

star-wars-kitap

Star Wars 7: The Force Awakens’ın Del Rey editörlüğünde hazırlanan ve Penguin Random House tarafından yayınlacacak olan kitabının piyasaya çıkış tarihi ertelendi. Filmin senaryosunu içeren kitap, 5 Ocak 2016 tarihinde satışa çıkacak. E-kitabı ise 18 Aralık’ta raflarda olacak.

 

2 – Film müziği son ana kadar çıkarılmadı

star-wars-force-awakens-soundtrack

Çoğu filmde olduğu gibi Disney’in filmlerinde de vizyona girmeden kamuoyuyla paylaşılan ve ana tanıtım malzemesi olarak kullanılan soundtrack – film müziği, Star Wars 7 için son güne bırakıldı. “The Force Awakens”ın John Williams tarafından hazırlanan resmi ‘sountrack’i filmin vizyona girdiği bugün itibariyle yayınlandı.

 

3 – ‘Spoiler’ vermek yasaklandı

star-wars-spoiler

Star Wars 7: Güç Uyanıyor’un yönetmeni J. J. Abrams’tan eski bölümlerden tanıdığımız başrol oyuncuları Harrison Ford (Han Solo) ve Carrie Fisher’e (Prenses Leia), seriye yeni dahil olan Daisy Ridley (Rey), John Boyega (Finn) ve Adam Driver’e (Kylo Ren) kadar tüm oyuncuların film ile ilgili ipucu-spoiler vermesi sözleşme gereği yasaklandı. Hatta Luke Skywalker’ı canlandıran Mark Hamill’in karakteri gizli tutuldu. Biz o sözleşmeyi imzalamadık ama Star Wars ruhunu bozmamak için gece yarısı izleme şansı bulduğumuz film hakkında spoiler vermiyoruz 🙂

 

4 – Senaryo özel bir kağıda yazıldı

star-wars-senaryo

Filmin içeriğinin vizyona girmeden sızmanının önüne geçmek için Star Wars 7: Güç Uyanıyor’un senaryosu özel bir kağıda basıldı. Koyu kırmızı renkli özel bir kağıda basılan senaryo, fotokopi ile çoğaltılmaya çalışılırsa, çoğaltılan nüsha okunmaz şekilde çıkacak şekilde tasarlandı.

 

5 – BB-8 satışa çıktı ama diğerleri yolda

star-wars-oyuncak

Star Wars 7: Güç Uyanıyor (The Force Awakens) ile izleyicilerin karşısına çıkan yeni droid BB-8 dışında yeni filme dair hiçbir resmi oyuncak / ürün satışına başlanmadı. Önümüzdeki günlerde BB-8 dışında da resmi ürün satışlarının başlanacağının duyurusu yapılarak, Disney’in 92 yıllık pazarlama geleneği bozulmadı!


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın