Star Wars Günü’nüz kutlu olsun!

Bugün (4 Mayıs), hayranlarının Star Wars kültürünü ve filmi anmak için kutladığı Star Wars Günü. Serinin efsane repliğinin “Güç seninle olsun” (May the force be with you” okunuşuyla ilgili yapılan kelime oyunundan (May The 4th Be With You) esinlenerek 4 Mayıs’ta kutlanan Star Wars Günü, bu yıl 4. yılına girdi. Twitter’da #MayThe4thBeWithYou ‘hashtag’i ile kutlanan bu özel gün, Twitter’ın hem dünya hem de Türkiye listesindeki “Trend Topic”ler arasına girmeyi bu yıl da başardı.

İlk kez 2011 yılında kutlanan ve Star Wars hayranları tarafından gayri resmi olarak tatil ilan edilen bu günde, Türkiye’de henüz o kadar yaygınlaşmasa da dünyada, Darth Vader başta olmak üzere Star Wars temalı kıyafetlerle sokağa çıkan insanlarla karşılaşmak mümkün.

‘Vatana millete hayırlı olsun’

star-wars-erdil-yasaroglu

Geçen yılki kutlamalara İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun da attığı tweet ile katıldığı (“Duyduğuma göre bugün Dünya STAR WARS günüymüş.Nedir diye merak ettim.Gücünü iyilikten yana kullananlara selam olsun” Hüseyin Avni Mutlu(@Valimutlu) Star Wars Günü’nde bu yıl, Türkiye’de en çok dikkat çeken paylaşım ise karikatürist Erdil Yaşaroğlu’nun “Dünya Star Wars Günü vatana millete hayırlı olsun” başlığıyla attığı  ‘tweet’i oldu. Yaşaroğlu, ‘Çinlilerin yaptığı radyolu ışın kılıcı‘ ile Star Wars Günü’nü kutladı.

İmparatorluk için 400 klon istiyorum!

 

star-wars-kadikoy-tweet

Dikkat çeken bir diğer paylaşım ise Kadıköy Belediyesi’nden geldi. Kadıköy Belediyesi, bu özel güne attığı tweet ile “Star Wars Günü’nde Kadıköy’e gelen Darth Vader: İmparatorluk için en az 400 klon istiyorum!” dedi.

215 bin şarkılık özel liste hazırlandı

Online müzik servisi Spotify da, 4 Mayıs Dünya Star Wars Günü için 215 binden fazla çalma listesi hazırladı. 1999 yılında yayınlanan Bölüm I – Gizli Tehlike filminden “Duel of Fates” adlı parça, dünya çapında Spotify kullanıcılarının en çok dinlediği Star Wars şarkısı oldu. Spotify’da en çok dinlenen 10 Star Wars şarkısı şunlardan oluştu:

  1. Duel Of The Fates
  2. Imperial Attack
  3. Cantina Band
  4. The Imperial March – Darth Vader’s Theme
  5. Anakin vs. Obi-Wan
  6. Battle of the Heroes
  7. Cantina Band #2
  8. Anakin’s Dark Deeds
  9. Anakin’s Betrayal
  10. The Moisture Farm

Dünya Star Wars Günü’nde en çok dinlenen Star Wars şarkılarının listesine buradan ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın