Steve Ballmer ile Suudi Prensi Twitter’a talip oluyor

Suudi Arabistan Prensi El Velid bin Talal ile Microsoft’un eski CEO’su Steve Ballmer Twitter için satın alma teklifi yapmaya hazırlanıyor.  Geçen ay piyasalarda konuşulan, 2016 yılı sonrası Twitter’ın satılacağı yönündeki haberler, gerçeğe dönüşüyor.

ABD’li yatırım bankası SunTrust’ın ortaya attığı iddiaya göre Suudi Prensi ve Steve Ballmer, Twitter için hisse başına 22 dolar ile 26 dolar arasında bir fiyat teklifi yapmayı planlıyor. Diğer bir deyişle Twitter için gözden çıkarılan toplam tutar, 15 milyar dolar ile 19 milyar dolar arasında.

ballmer-talal

Twitter’da Ballmer’ın yüzde 4, Suudi Arabistan Prensi El Velid bin Talal’in ise yüzde 5 hissesi var.

Ancak Twitter yönetim kurulu ve Twitter CEO’su Jack Dorsey, sosyal ağın gelir ve kar rakamlarını düzeltme çabası içinde olduğu şu dönemde, bu satışa pek sıcak bakmıyor. Sosyal ağı karlı hale getirmeye çalışan Twitter yönetiminden gelen sinyaller, satış için en erken tarih olarak 2017 yılını işaret ediyor.

Aslında ne Steve Ballmer’ın ne de Suudi Arabistan Prensi El Velid bin Talal’in Twitter aşkı yeni değil. Sosyal ağın en büyük bireysel yatırımcıları arasında yer alan Suudi Prensi’nin Twitter’da yüzde 5, Ballmer’ın ise yüzde 4 hissesi bulunuyor.

Twitter hisseleri uçtu

twitter-zararHer ne kadar taraflardan yapılan resmi açıklama henüz olmasa da Twitter’ın satılacağı yönündeki bu gelişmeler, şirketin ABD borsalarında işlem gören hisselerini uçurdu. Steve Ballmer ve Suudi Prensi’nin Twitter’a teklif vermeye hazırlandığı yönündeki haberlerle, sosyal ağın hisseleri 3 Ağustos Çarşamba günü yüzde 7’den fazla değer kazandı. Twitter’ın piyasa değeri de 12 milyar doları geçti.

1.8 milyar dolar zarar

Geçen hafta 2016 yılı 2. çeyrek sonuçlarını açıklayan Twitter’in Nisan-Haziran 2016 döneminde 313 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına ulaşırken, 602 milyon dolar gelir elde etti ancak 107 milyon dolar zarar yazdı. 2013 yılının son çeyreğinde halka açılan Twitter’ın borsada işlem gördüğü 43 aylık bu dönemdedeki toplam zararı ise 1.8 milyar doları buldu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın