11 maddede Google’ın yeni CEO’su Sundar Pichai kimdir?

Alphabet şirketi adı altında yeniden yapılanan Google’ın yeni CEO’su Sundar Pichai oldu. Google’ın yeni CEO’su Sundar Pichai kimdir? diye merak edenler, için teknoloji dünyasının 43 yaşındaki Hindu liderin, Chennai’den San Francisco’ya uzanan 14 bin kilometrelik hayat hikayesini bir araya getirdik.

İşte Sundar Pichai’nin, televizyonsuz bir çocuklukla başlayıp, Slumdog Millionaire ile devam eden, uçak bileti almak için kredi başvurusu reddedilen ve en sonunda teknoloji dünyasının en zirvesine çıkan hayat hikayesi…

 


1 –
Asya’nın Detroit’i olarak bilinen (Asya’nın otomobil başkenti) Hindistan’ın Chennai şehrinde 12 Temmuz 1972 tarihinde doğdu. Asıl adı Pichai Sundararajan.

 

sundar-pichai-ailesi

Anne ve babasını 1997 yılında ilk kez ABD’ye getirdi

2 – Bir televizyonları bile olmayan 2 odalı küçük bir evde yaşayan 4 kişilik ailesinin tek mal varlığı, mavi bir motosikletti. Evin salonu, erkek kardeşiyle birlikte paylaştığı odasıydı.

 

3 – Annesi bir stenograf (daktilo yazmanı), babası ise elektrik mühendisi. Telefon (tabi ki sabit) ile 12 yaşında tanıştı. Teknolojiyle ilk merakı da bu telefon ve babasının anlattığı hikayelerle başladı.

 

4 – Slumdog Millionaire’deki gibi büyük ikramiye kazanamadı ama aradığı her numarayı hafızasında tutabilme yeteneğiyle bir çok telefon piyangosuna da katıldı.

 

5 – 1980’li yılların ortasında lise yıllarındayken kaptanlığı yaptığı kriket takımı ile Hindistan bölgesel lig şampiyonluk kupasını kaldırdı.

 

sundar-pichai-esi

Evli ve iki çocuğu var.

6 – Hindistan’daki bir İngiliz şirketinde elektrik mühendisi olarak çalışan babasının izinden giderek, Kharagpur’daki Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde (IIT) metalurji mühendisliği eğitimi aldı.

 

7 – Kendi imkanlarıyla başvurduğu Stanford Üniversitesi’nden burs kazandı ama ABD’ye gidecek yol parası bile yoktu! Bunun üzerine babası Regunatha Pichai, oğluna uçak bileti alabilmek kredi başvurusu yaptı. Kredi başvurusu reddedilen babası, ailesinin tüm birikimini bozdurup, oğlunu ABD’deki Silikon Vadisi’ne gönderdi. 

 

8 – Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde tanıştığı ve şu anda küçük işletmelere finansal çözümler sunan San Francisco merkezli Intuit’te çalışan Anjali Pichai ile evlendi. Çiftin, biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuğu var.

sundar-pichai-google-android

Android işletim sistemi 1 milyar cihaz barajını onunla geçti.

 

9 – Stanford Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi’nde yüksek lisans (MBA) eğitimi aldı. Profesyonel iş hayatına yarı-iletken üreticisi Applied Materials ve danışmanlık şirketi McKinsey ile adım attı.

 

10 – 2004 yılının nisan ayında Google’da çalışmaya başladı. 1 Mayıs 2008’de Google’ın internet tarayıcısını tanıtmak için sahneye çıkarak, Chrome’u dünyaya duyurdu.

 

11 – Kısa sürede Chrome, Google Maps, YouTube, Gmail ve ardından Android’in başına geçti. Google’ın yıllık geliştirici konferansı Google I/O’ların değişmez yüzü oldu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın