Oy ve Ötesi’nin referandum için mobil uygulaması çıktı

Oy ve Ötesi Derneği’nin 16 Nisan Pazar günü yapılacak olan Anayasa Değişikliği Halk Oylaması için geliştirdiği referandum uygulaması T3 Tutanak Gönder, uygulama mağazalarında yerini aldı.

Vatandaşların referandumda oy verdiği ve/veya görev aldığı sandığın tutanağını T3 (Türkiye Tutanak Teyit) sistemine aktararak, sonuçların kontrol edilmesini sağlayabildiği T3 Tutanak Gönder uygulaması, Google Play ve App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

T3 Tutanak Gönder’i indiren herkes, bu uygulama üzerinden 16 Nisan günü ıslak imzalı ve mühürlü sandık sonuç tutanağının fotoğrafını çekip T3 sunucularına gönderebilecek.

Vatandaşlar, fotoğrafı gönderdikten sonra seçim akşamı bilgisayar başında T3 üzerinden sonuçların teyit edilmesine katkıda bulunabilecek.

Tutanak nasıl gönderilir?

81 ilde sandık sonuç tutanaklarının Türkiye Tutanak Teyit Sistemi’ne (T3) aktarılmasını ve böylece Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim sonuçlarının bir sağlamasını yapmayı hedeflediklerini duyuran Oy ve Ötesi Derneği, bu amaçla  bütün vatandaşların kullanabileceği T3 Tutanak Gönder uygulamasını hazırladıklarını vurguladı.

Mobil uygulama üzerinden seçim sonuç tutanağı göndermek için şu adımları izlemek yeterli olacak:

1- Görev aldığınız / oy verdiğiniz sandığın tutanağını ekranda görünen çerçeve içerisine yerleşecek şekilde ayarlayınız. Odaklamak için ekrana basınız.

2- Uygun fotoğraf formatı yakalanınca kırmızı çerçeve ve “Çek ve Gönder” butonu yeşile dönecektir. Bu buton yeşilken basıp fotoğrafı çekebilirsiniz.

3- Tutanak resmini gönderdikten sonra Oy ve Ötesi T3 sistemi üzerinden tüm Türkiye’den gelen tutanakların doğrulamasını yapabilirsiniz.

Her vatandaş kullanabilir

Mobil uygulamayı tanıtan Oy ve Ötesi Derneği, tüm vatandaşlara şu çağrıyı yaptı:

“Sandık başında görev alsanız da almasanız da resmi sandık sonuç tutanakları sınıf kapılarına asıldıktan hemen sonra, ulaşabildiğiniz kadar çok tutanağın fotoğrafını çekip T3 sistemine göndererek sonuçların sağlamasının yapılmasına doğrudan katkıda bulunabilirsiniz. Bunu mümkün olduğu kadar çok kişiye duyurmak için de sizlerin desteğine ihtiyacımız var!”

T3 Tutanak Gönder uygulamasını aşağıdaki linklerden ücretsiz indirip, referandum günü kullanabilirsiniz.

iOS

Android


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın