Tag Heuer, Ayşegül İldeniz ile Apple Watch’a rakip olacak

Teknoloji devlerinin birer birer akıllı saat işine girmesi, 400 yıllık saat endüstrisi geçmişi olan İsviçre’yi sarsında, ilk büyük hamle de yine İsviçreli olan Tag Heuer’den geldi. 1860 yılında kurulan lüks saat üreticisi Tag Heuer, gelecek ay satışa çıkacak olan Apple Watch’un özellikle altından olan Apple Watch Edition’ınına rakip olabilmek için başlattığı akıllı saat çalışmalarında sona yaklaştı. İsviçreli şirket, Ayşegül İldeniz’in giyilebilir teknoloji grubunu yönettiği Intel ile işbirliğine giderek Tag Heuer’in Carrera modelininin “akıllı” versiyonunu geliştirdi. Tag Heuer, Android Wear işletim sistemiyle çalışacak olan akıllı saatinde Intel’in yanısıra Google ile de işbirliğine gitti.

Carrera’nın akıllısını geliştirdi

tag-heuer-carrera

Bugün Basel’da kapılarını açan ve 26 Mart’a kadar sürecek olan dünyanın  en büyük saat ve mücevher endüstrisi fuarı “Basel World”te görücüye çıkması beklenen Tag Heuer’in akıllı Carrera’sı, klasik modelin tasarımıyla aynı ancak akıllı modelde kullanıcıya, coğrafi konum, katedilen mesafe ve rakım gibi özellşikler sunuluyor. Kasası, kurma kolu, kadranı, tasarımı İsviçre’de üretilen saatin, yazılımı ise Intel’in ABD Silikon Vadisi’ndeki merkezinde geliştirilmiş. Bu yılın sonbahar aylarında satışa çıkması beklenen “Akıllı Carrera”nın fiyatı henüz açıklanmazken, Tag Heuer’in standart Carrera modellerinin 3000 dolar civarında olduğunu belirtelim.

Gençlik hevesi mi? Yoksa buz devrinin habercisi mi?  

apple-watch22

Uygun ücretli İsviçre saati olarak bilinen Swatch‘un yaratıcılarından Elmar Mock, geçtiğimiz günlerde, Apple Watch’u “Buz devrinin habercisi” olarak nitelendirerek, “Apple’ın yeni tanıttığı akıllı saatler, İsviçre’deki 400 yıllık saat sektörünün sonunu getirebilir” demişti.

Ancak Tag Heuer CEO’su Jean-Claude Biver, bu konuda karamsarlığı bir tarafa bırakın, oldukça iddialı… Apple Watch’un, ilk kez saat tasarlayan bir öğrencinin elinden çıkmış gibi durduğunu belirten Biver, geçen ay, Tag Heuer’e olan güvenlerini şu sözlerle ifade etmişti:

“Şurası kesin; Apple Watch, gençleri saat kullanmaya alıştıracak. Ancak bu kitle daha sonra gerçek bir saat kullanmayı isteyecek.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın