Aylık 1.8 milyon TL’lik satış yapan Tazedirekt.com kapandı!

Aslanoba Capital’in kurucusu Hasan Aslanoba tarafından hayata geçirilen sağlıklı gıda alanındaki e-ticaret girişimi Tazedirekt.com kapandı! 4 Aralık 2014’te kurulan ve 2015 yılının Aralık ayında ortalama 1.8 milyon TL ciro elde eden Tazedirekt.com için kapatma kararı alındı.

tazedirekt_logoBursa’da başlayan pilot projesini geçen yıl İstanbul’a taşıyan Tazedirekt’ten yapılan açıklamada, kapanma nedeni ise “piyasa koşulları ve operasyonel dengeler” olarak gösterildi. 

‘Hoşçakalın’ mesajıyla Tazedirekt kapandı

Tazedirekt’ten konuyla ilgili müşterilerine yönelik olarak “Hoşçakalın” başlığıyla şu açıklama yapıldı:

Merhaba,

Biz 2014 yılının Aralık ayında bir hayalden yola çıkarak, herkes sağlıklı gıdaya ulaşabilsin diye Tazedirekt’i kurduk. İlk günden beri işimize inanarak ve sahiplenerek çalıştık… Sizlerle ve tüm Tazedirekt ekibiyle birlikte kocaman bir aile olduk. Birbirimize tutunduk. Büyüdük, büyüdükçe öğrendik, öğrendikçe paylaştık. Tazedirekt’e olan inancımız ve sevgimiz her geçen gün arttı.

Bugün size karşı dürüst olmak ve sizinle bir kararımızı paylaşmak istiyoruz. Piyasa koşulları ve operasyonel dengeler sebebiyle bugün itibariyle Tazedirekt’i kapatıyoruz.

Bu hayali sonlandırdığımız ve sizlerden ayrıldığımız için çok üzgünüz.

Sizlere bizim hayallerimize ortak olduğunuz, bu yolda elimizi tuttuğunuz için çok teşekkür ederiz!

Tekrar bir yerlerde görüşmek dileğiyle,

Hep taze kalın,

Sevgiler,

Tazedirekt Ailesi”

 

Siparişlerinin yarısını mobilden alıyordu

Tazedirekt’in iOS ve Android platformlarında yer alan mobil uygulamaların bağlantı sorunu yaşanırken, şirketin “Mutlu Müşteri Hattı” adıyla hizmet verdiği “444 75 15” numaralı çağrı merkezine de ulaşılamıyor.

tazedirekt-uygulamaSağlıklı gıda ve organik tarım ve hayvancılığa odaklanan girişim, Bostandere ve Boğazköy’de bulunan iki çiftliğinde geçen yıl yaklaşık 190 ton hasat yaptı. 

Siparişlerinin yüzde 42’sini iOS ve Andoid için geliştirilen mobil uygulamaları üzerinden alan Tazedirekt, 2015 yılı genelinde siparişlerini teslim etmek için toplam 3.6 milyon kilometre yol yapmıştı.

Çalışan sayısı 300’ü, aldığı toplam yatırım tutası 35 milyon doları ve aylık satış geliri 1.8 milyon TL’yi geçen Tazedirekt, 2016 yılı sonu için ise aylık 10 milyon TL’lik ciro hedefi koymuştu.

Tazedirekt’in kapanması hem Türkiye e-ticaret pazarı hem de özellikle son yıllarda hızlı yükselen sağlıklı gıda ve organik ürünlerin online satışı alanında da pek de parlak gitmeyen işlerin ve yeni bir dönemin habercisi olabilir.

Tazedirekt.com tarafından 2015 yılı operasyonel sonuçlarıyla ilgili paylaşılan son infografik şu oldu:

tazedirekt-infographic-1000px


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın