Bitcoin için Türkiye’de 3 soruluk önerge verildi

Finans ve teknoloji dünyasının rekorlarını takip etmekte zorlandığı sanal para birimi Bitcoin, Türkiye’de meclis gündemine taşındı. Uluslararası kripto para borsalarında fiyatı 11 bin doları aşarak, toplam piyasa değeri 200 milyar dolara dayanan Bitcoin hakkında TBMM’ye soru önergesi verildi. Önergede ‘Bitcoin yasal düzenlemesi yapılacak mı? diye soruldu. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dünyada giderek yaygınlaşan ve Türkiye’de de katılımcı sayısı artan Bitcoin konusunu Başbakan Binali Yıldırım‘a verdiği soru önergesi ile gündeme taşıdı.

Hükümetin tavrı ne olacak?

Gürer, uygulamanın kara para ve uyuşturucu ticareti ile ilgili olasılıklar nedeni ile tartışılır bir durumda olduğuna dikkat çekerek bu konuda işin başlangıcı sayılacak süreçte hükümetin tavır ve uygulamasının şekillenmesi gerektiğini belirtti. Televizyon ve internet ortamında konu edilen sanal paranın giderek genişlemesi ve sorunun boyutlarının büyümesi olasılığına dikkat çeken  Gürer, hükümetin bu bağlamda yaptığı çalışmaların kamuoyuna yansımasının gerektiğinin altını çizdi.

Ömer Fethi Gürer, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesinde şu sorular yer aldı:

1) Bitcoin tüm dünyada kullanılan dijital bir para birimi olarak değer görmeye başlamıştır. Bitcoin’in herhangi bir merkezî kuruma bağlı olmamasının, bağımsız bir kriptopara olmasının farklı sorunlar üretebileceği düşünülmekte midir?

2) İnternet ortamında dijital para olarak tanımlanan ve yaygınlaşan uygulamaya yönelik hükümet olarak değerlendirmeniz nedir?

3) Yasal dayanağı olmayan ancak sanal bir varlık haline gelen duruma karşı düzenlemeler yapılacak mıdır?


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın