TEB, bulut üzerinden temassız mobil ödeme dönemini başlatıyor

Bulut teknolojilerinin kullanıldığı son alanlardan biri ödeme sistemleri oldu. Türk Ekonomi Bankası (TEB), Visa Europe ve mobil ödemeler alanında hizmet veren Metamorfoz ortaklığıyla geliştirdiği bulut üzerinden temassız mobil ödeme uygulamasıyla, kredi kartı müşterilerinin ödeme işlemlerini akıllı cep telefonları üzerinden daha hızlı ve kolay bir şekilde yapmalarını sağlıyor.

Kart taşıtmıyor

Başka bir deyişle, 50 TL altındaki alışverişlerde kart yerine telefon okutularak, şifre girmeye dahi gerek duymadan alışveriş yapılabilecek. Temassız ödeme deneyiminde yeni bir dönem başlatan bulut teknolojisiyle fiziki olarak kart taşımaya gerek kalmayacağı gibi GSM operatörüne giderek SIM kart değiştirmeye de gerek yok.

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “HCE teknolojisi sayesinde, donanım tabanlı bir uygulama yerine, müşterilerimiz bilgilerini daha güvenli olan bulut ortamında saklamaya imkan sağlayan akıllı telefonlar ile temassız işlem yapabilecek. Bulut teknolojisiyle müşteriler SIM kartlarını değiştirmeden veya mobil operatörlerine başvurmaya gerek duymadan mobil cihazları ile alışverişlerini yapabilecekler” dedi. Visa Europe Türkiye Ülke Müdürü Merve Tezel ise “Bulut tabanlı ödeme çözümlerimizle sadece bugünün değil yarının da ödeme yöntemlerini destekleyerek ödemelerin geleceğine yön vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Yeni nesil teknolojilere ilk adapte olan alanların başında ödeme sistemleri gelmeye devam ediyor. Bu konuda Türk bankaları geliştirdikleri yeni servislerle dikkat çekiyor. TEB’in son duyurduğu yeni ödeme sistemi ise buna en iyi örneklerden.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın