Servise gitmeden bilmeniz gereken 7 temel kural

Yaklaşık dört yıldır hayatımızda ama çoğu tüketici ya pek bilmiyor ya da kullanmıyor. Binlerce liranızı verdiğiniz akıllı telefonlardan, bilgisayarlara, televizyonlardan, beyaz eşyaya elektronik ürünlerde satıcılara karşı haklarınız neler? Servise götürürken nelere dikkat etmeli? Kullanıcı hatasında ne yapmalı? 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Garanti Belgesi ve Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliklerinden ‘Teknik Servis Dikkat Edilmesi Gerekenler Rehberi’ hazırladık. 

1- Garanti süresi ne kadar?

Cep telefonu, bilgisayar, televizyon ve beyaz eşya başta olmak üzere elektronik ürünlerin 2 yıllık garanti kapsamında sunulması yasa gereği zorunlu. Tüketiciler aldıkları ürünlerin bozulması durumunda, bu süre içinde ücretsiz onarım hakkını kullanabiliyorlar.

Ücretsiz onarım hakkı kullanılırken satıcı; işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin malın onarımını yapmak veya yaptırmakla yükümlü. Satıcı, üretici ve ithalatçı, tüketicinin bu hakkını kullanmasından ortak olarak sorumlu tutuluyor.

2- Garanti belgesi nasıl sorgulanır?

Aldığınız bir ürünün garanti belgesinin olup olmadığını, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bilgi Merkezi’nin internet sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bunun için (http://e-garanti.gtb.gov.tr/) adresine girip, garanti numarası girerek veya şirket seçerek, sorgulama yapılabiliyor. Ürününüzle ilgili garantinin onay tarihi, süresi, geçerlilik durumu ve belde detaylarına buradan erişmek mümkün.

3- Tamir ve yedek parça temin zorunluluğu süresi ne?

Tüketiciler, garanti süresi kapsamında bozulan ürününü, ücretsiz onarım hakkını kullanmak için ilgili markanın yetkili teknik servislerine başvurabiliyor. Servisler kendilerine verilen malın tamirini azami tamir sürelerince tamamlanmak zorunda. Bu süre de kanunda 20 iş günü olarak belirlenmiş. Tamir konusunda üretici ve ithalatçıların, ayrıca ürünün kullanım ömrü boyunca yedek parça bulundurma zorunluluğu da bulunuyor. Bu da örneğin 2 yıllık garanti süresi olan cep telefonları ve bilgisayarlar için 5 yıl, televizyon, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makineleri için ise 10 yıl.

4- Gittiğiniz veya gideceğiniz servis gerçekten yetkili mi?

Elektronik eşyalarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri de yetkili servis karmaşası. İnternette karşınıza çıkan her “yetkili servis” ibaresi, maalesef, gerçekten yetkili servisi işaret etmiyor.  Hem yasayla gelen haklarınızı sonuna kadar kullanabilmek hem de herhangi bir mağduriyet yaşamamak için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bilgi Merkezi üzerinden Satış Sonrası Yeterlilik Belgesi Sorgulama (SSHY) veya Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) E-Devlet üzerinden sunduğu  “Yetkili Servis Sorgulama” hizmetlerini kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise doğrudan ürününüzün markasına ait internet sitesi üzerinden bu sorgulamayı yapmak.

5- Tamir edilemezse hangi haklarınız var?

20 iş gününü kapsayan süre içinde yetkili servis tarafından tamir edilemeyen, tamir edilmesine karşın garanti süresi içerisinde tekrar bozulan veya tamir edilmesinin mümkün olmadığı bildirilen ürünler için de tüketiciler, şunları talep edebiliyor:  Malın bedelini iadesinin istenmesi, ayıp/ bozuk kısım oranında malın fiyatından indirim talep edilmesi, 30 gün içinde malın yenisiyle veya bir üst modeliyle değiştirilmesi. Satıcı, üretici veya ithalatçı, bu taleplerden tüketicinin seçtiğini yerine getirmek zorunda. Yasa, bu seçeneklerden sadece üçüncüsü için “imkan varsa” ibaresi koyduğu için, değişim satıcının insiyatifinde.

6- Kullanıcı hatası durumunda haklarınız neler?

Belki de yetkili de olsa teknik servise yolu düşenlerin en çok karşılaştığı durum, “kullanıcı hatasından kaynaklanıyor” cevabı oluyor.  Tüketici, ürünü, tanıtma ve kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı olarak kullanmasından kaynaklanan arızalar hakkında ücretsiz onarım, bedel isteme, yenisi ile değiştirme gibi haklardan hiçbirini kullanamıyor. 

Yaşanan arızalarda kullanım hatasının bulunup bulunmadığının, yetkili servis tarafından, azami tamir süresi içerisinde düzenlenen raporla belirlenmesi ve bu raporun bir örneğinin tüketiciye verilmesi zorunlu.  Tüketiciler, bu rapora ilişkin olarak bilirkişi tarafından tespit yapılması talebiyle Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine başvurabiliyor. 2017 yılı istatistikleri de bu başvuruların yüzde 70’inin tüketici lehine sonuçlandığını gösteriyor.

7- Şikayet nereye, nasıl yapılır?

Yaşamış olduğunuz uyuşmazlıklarla ilgili olarak tüketici başvurunuzu E-Devlet Kapısı üzerinden ilgili Tüketici Hakem Heyeti’ne iletebilirsiniz. E-Devlet kullanıcı adı ve şifrenizle https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/Tuketici/SikayetBasvuru adresi üzerinden, “şikayet edilen firma bilgileri”, “şikayet bilgileri”, “uyuşmazlığa ilişkin belgeler” ve “tüketici hakem heyeti seçimi” bölümlerini doldurarak, şikayet başvurusu yapmak mümkün.

 

Aklınızda bulunsun:

Kullanım kılavuzlarına nasıl erişilir?

Aldığımız ürünlerin kutularından çıkan kullanım kılavuzu ve rehberleri, tüketicilere karşılaşabilecekleri basit sorunları kendi imkanlarıyla da çözebilme imkanı veriyor. Ancak çoğu tüketici bu rehberleri ya saklamıyor, ya da ihtiyacı olduğunda bulamayabiliyor.

Yine http://e-garanti.gtb.gov.tr/ adresi üzerinden bu kılavuzlara istediğiniz zaman erişmek mümkün. Bu sitede yer alan “Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Sorgulama” bölümüne girip, marka ve model bilgilerini girerek, “pdf” formatında kullanım kılavuzlarını indirebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın