10 maddede 2015 yılında teknolojide ne olacak?

New York merkezli girişim sermayesi şirketi Union Square Ventures, “2015 yılında neler olacak?” raporunu açıkladı. Şirketin, Twitter ve Zynga gibi şirketlerin ilk kuruluş döneminde yer alan ortağı Fred Wilson tarafından yapılan 10 maddelik analize göre 2015 yılında bizi bu teknolojik yenilikler ve gelişmeler bekliyor…

1 – Teknoloji, yatırımcıların altın madeni olacak

home-hero-5-1440-900

Son 10 yılın ikinci yarısında kurulan ve hızlı büyüyen Uber, Airbnb ve Dropbox gibi teknoloji şirketleri halka açılacak. Bu şirketlerin hisseleri yatırımcıların yeni altın madeni olacak.

2 – Xiaomi, 100 milyar doları devirecek

xiaomi_mi_3_india_launch

Çinli mobil cihaz üreticisi Xiaomi’nin yükselişi devam edecek. Son aldığı 1.1 milyar dolarlık yatırımla değerini 45 milyar dolara çıkaran şirket, bu yıl 100 milyar dolarlık çıtayı da aşacak. Google dışındaki Android sektöründe başı çekecek olan şirket, Apple ve Google’dan sonra en büyük 3. mobil platform olacak.

3 – Asyalılar, Amerikalıları mesajlaştıracak

wechat

Asya merkezli anlık mesajlaşma platformları ABD ve Avrupa’ya iyice yerleşecek. Line ve WeChat, batı dünyasında pazar paylarını iyice artıracak.

4 – Sanal gerçeklik başka yıllara kalacak

maxresdefault

2014’te sanal gerçeklik alanında Oculus Rift’i 2 milyar dolara bünyesine katan Facebook’u bu alanda zor bir yıl bekliyor. Facebook, sektördeki diğer rekabetçi cihazlara karşı oldukça zorlanacak. Sanal gerçeklik, en parlak yılı için daha bir süre bekleyecek.

5 – Apple Watch, hayal kırıklığı yaratacak

apple-watch-6_1

Giyilebilir cihazların başında gelen akıllı bileklikler için 2015 yılı çok da bekleneni veremeyecek. Apple, önümüzdeki ay tüketicilerle tanıştıracağı Apple Watch ile iPhone, iPad ve iPod gibi cihazlarla yakaladığı başarıyı yakalayamayacak. Giyilebilir cihazları geliştirmek için çok para harcayan şirketler, bunun karşılığını en azından 2015’te bulamayacak.

6 – Teknoloji devleri güvenli liman olacak

la-afp-getty-apple-stores-mark-earth-day-day-20140423

Finans piyasaları için 2015 yılı zor ve karmaşık bir yıl olacak. Yatırımcılar,  ABD Hazine kağıtları ve altın gibi güvenli yatırım araçlarının yanısıra Google, Apple, Amazon ve Facebook gibi sermayelerini kolay katlayabilen büyük teknoloji şirketlerinin hisselerine yönelecek.

7 – Bitcoin, küllerinden doğacak

bitcoin11

2014’te tarihinin en kötü yılını yaşayan sanal para birimi Bitcoin, 2015’te tekrar yükselişe geçecek. Her büyük düşüşü alım fırsatı olarak gören yatırımcılar, Bitcoin’e bu yıl daha fazla prim verecek. Sanal dünyadaki geliştiriciler tüm enerjisini bu yılın yeni Bitcoin’ini oluşturmaya verecek.

8 – Siber güvenlik bütçeleri katlanacak

Cyber-Security

2014 yılında iCloud, Dropbox ve Sony gibi siber saldırılarının yoğun yaşanmasının ardından özellikle teknoloji odaklı şirketler, 2015 yılında sanal güvenlik bütçerini de katlamak zorunda kalacak.

9 – Buluta çıkan kazanacak, kazandıracak

cloud

Mobil tabanlı bulut bilişim ve SaaS (Bir hizmet sağlayıcı tarafından merkezi olarak sunucu üzerinde barındırılan bir yazılım uygulamasının; birden fazla kişi/kurumun kullanımına sunulması işi) sektörü için 2015 yılı çok parlak geçecek. Bu alanda onlarca yeni teknoloji ve inovasyon şirketi kurulacak.

10 – Sağlık, akıllı telefonlara emanet edilecek

1396015763038

Sağlık sektöründe en hızlı yükselen trenlerin başında akıllı telefonların kullanımı gelecek. Bu alanda, elektronik cihazlarla elde edilip, yine bu cihazlardan erişilen tıbbi bilgiler 2015 yılının sağlık alanındaki mega trendi olacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın