2015’teki teknolojik hayatınızın 11 maddelik ‘To Do List’i

“Yeni yıl” demek, “umut” demek. “Milyon dolarlarım olsun, kırmızı halılarda boy göstereyim, bu da yetmez uzaya da gideyim” gibi hayallerinizi 2015 için hazırladığınız “Yapılacaklar Listesi”ne (To Do List) not etmeye başladıysanız, sizin ayağınızı yere bastıracak, “O kırmızı kazağı kesin alıcam” tadında bir teknoloji listesi derledik. Okumadan yılı kapatmayın…

 

1 – Müstehcen ‘selfie’ler mi? Bir daha asla…

selfie

2014 gizli belgelerin ifşa edilme yılı oldu. Bundan sadece NSA gibi kurumlar değil, çoğumuzun kullandığı Dropbox ve iCloud gibi popüler bulut depolama hizmetleri de nasibini aldı. Hatta bu yolla Kate Upton’dan Jennifer Lawrence’a birçok ünlünün çıplak fotoğrafları ortaya serildi. Bu yüzden 2015’te “bulut”u kullanırken dikkatli olun. En azından müstehcen fotoğraflarınızı ve cinsel içerikli yazışmalarınızı bu ortamlarda yedeklememeye özen gösterin.

 

2 – Sevgilim, ayrılık mesajımı okudun mu!? 

Dating

2014 yılında yapılan araştırmalar gösteriyor ki gençlerin yüzde 55’i duygusal ilişkilerine SMS, e-posta, anlık mesaj veya sosyal medya aracılığıyla son veriyor. Hatta İtalya’da WhatsApp yazışmaları en önemli boşanma delili olarak gösteriliyor. Aman nazar değmesin mevcut ilişkiniz 2015 ve sonrasında da sürsün ama eğer ille de ayrılacaksanız, medeni cesaretiniz toplayıp, yüzyüze konuşup, ayrılın.

3 – Bırak artık o telefonu, konserin keyfini çıkar…

konser

Hepimizin elinde akıllı telefonlar var. Ve onlarla herşeyi kaydediyoruz. Ama hayat o bilmem kaç inçlik ekranınızın dışında akıyor. Bu yüzden özellikle gittiğiniz konserlerde, çıplak gözle sahneyi seyretmeyi unutmayın. Unutmayın çoğu sanatçı, karşısında telefon ekranının kamerası yerine sizin gözlerinizin içine bakmayı tercihe der. Hem çekip de ne yapacaksınız, en güzel videoları YouTube’da zaten var. (Bjork ve Prince gibi çoğu sanatçı konserlerinde çekim yapmayı yasakladı bile).

 

4 – Bu şifreleri şifrelesek de mi saklasak? Yoksa…

password-manager

Artık hayatımız “kullanıcı adı” ve şifre”lerden ibaret. Kolay aklımızda kalsın diyerek, seçtiğimiz basit parolalarsa, “hacker”lar için tam biçilmiş kaftan. Hele bir de aynı şifreyi hemen hemen tüm hesaplarınızda kullanıyorsanız… Belki geçen yıllarda kullanmadınız ama 2015 ile birlikte kategorilerine göre şifrelerinizi saklayıp, yönetebildiğiniz uygulama ve programları kullanmanızda büyük fayda var.

 

5 – Sabunla ovalama ama artık temizle şu cihazını!

clean-ipads

Elinizden düşürmüyorsunuz ama elinizi yıkadığınızın binde biri kadar bile temizlemiyorsunuz. O zaman size yine bir araştırma sonucu: Kullandığımız cep telefonlarının yüzde 16’sında dışkı atığı tespit edilmiş, klavyelerimiz ise klozet oturaklarından 5 kat daha fazla bakteri barındırıyor. Uzaktan kumandalardan ise hiç bahsetmiyoruz. Sabunlu suyla ovun demiyoruz ama hergün kullandığınız teknolojik ürünleri 2015’te artık düzenli olarak temizleyin.

 

6 – Güncellemeyeceğim işte. Banane, banane…  

update

“Off, şimdi kaç saatte yükler. Sonra ‘restart’ ister” diyerek biriktirdiğiniz yazılım güncellemelerini yapmak için 2015 ne kadar güzel bir yıl olacak değil mi? Sonuçta, boşuna gelmiyor o güncelleme bildirimleri… Yeni özellikleri fark edip kullanacak boyutta düşkünlüğünüz olmasa da ‘hadi yapın ve kurulun’ artık sağdan soldan çıkan uyarılardan.

 

7 – ICQ’dan mesajınız var… (Yorumsuz)

ICQ-Logo_GIGASoftware

“ICQ hesabıma mesaj gelmiş… Aaa benim böyle bir e-posta adresim mi vardı?” diye şaşırmayın. Siz temizlemezseniz, dijital dünyada hiç kimse bu işi sizin yerine yapmaz. Ev değil ki bu ‘ebeveyniniz odanızı toplasın’ diye bekleyesiniz. Üstelik bu hesaplar sadece sosyal ağlar ve e-posta hesaplarıyla da sınırlı değil. Zor da gelse, kullanmadığınız hesaplara son bir kez girin ve “Delete my account” butonuna basın. 2015’e hazırlık için atacağınız bu küçük adım, sizin web’teki varlığınızı “dijital çöp” olmaktan da kurtaracaktır.

8 – Ne ‘data’ paketleri tükettim, zaten yoktular…

dataplan

Mobil veya sabit operatörünüzün size sunduğu internet paketini alalı belki de yıllar oldu. Ama siz ne faturaya bakmışsınız ne de tükettiğiniz “data” boyutuna. Ve her ay 1 TL’lik paket için 2 TL ödemek artık size normal gelir olmuş. Ama bu kader değil. Akıllı telefonunuza veya bilgisayarınıza kurun bir “Data Manager” programı/uygulaması, yeni yılda kendi sınırınızı kendiniz belirleyin, güzel güzel…

 

9 – Yaşasın! Okunmamış hiç e-postam yok…

complain-poor-email-inbox-management-ftr

Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Hesabınıza her girdiğinizde binlerce okunmamış e-postanın sizi karşıladığında hissettiğiniz gerginlik, artık 2014’te kalsın. Hem o kadar da zor değil, 2015’e “0 Gelen Kutusu” ile başlamak için onlarca basit ve aynı zamanda pratik uygulama (Taper, Mailstrom, Mailbox, Unroll.me, To Do List …) var.

 

10 – O masaüstünün hali ne öyle!

My_Messy_Desktop_Tuesday_5_January_2010

“Ben aradığımı buluyorum” diyebilirsiniz ama o masaüstüne virüs bile burun kıvırır. Hem bilgisayarınızın hızından şikayet edeceksiniz hem de o ‘Dingo’nun Ahırı’na dönmüş masaüstünde ısrar edeceksiniz. Olmaz, düzen bilgisayar dünyasının fıtratında var… Biraz vaktinizi alabilir ama, arka plan resmine çocuğunuzun/sevgilinizin/köpeğinizin fotoğrafını koyun ve bakın o zaman ne kadar kısa bir süre içinde derli toplu  bir ‘desktop’unuz oluyor.

 

11 – “Maalesef, iCloud yedekleme alanınız doldu…”

sync

Dolar tabi. iPhone’nuz var ama ne iCloud’tan haberdarsınız ne de senkronizasyondan (Sync veya eşzamanlama)… Maalesef “Ne kadar ekmek o kadar köfte” diyen Apple, size 5 GB’lik alanı ücretsiz veriyor. En azından 2015’te bu alanın üstüne çıkmak istemiyorsanız,  “Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı ve Yedekleme > Alanı Yönet”i bir ziyaret edin bakalım, neleriniz Apple’ın “bulut”unda.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın