Teknoloji dünyasının 2 veresiye, 3 peşin satan CEO’su

Milyarlarca dolarlık büyüklüklere erişen teknoloji devlerindeki CEO’ların  maaşları o kadar da çok değilmiş! Bu işi ‘hayrına’ yapan da var ayda 13.5 milyon TL’lik maaşı cebine koyanı da. Teknoloji dünyasının o isimlerini derledik…

1 – Her gün kullanıyoruz ama ‘O’ beş kuruş almıyor!

o-LARRY-PAGE-VOICE-facebook

ABD’li teknoloji devi Google’ın CEO’su Larry Page’in yıllık maaşı “0” (yazıyla ‘sıfır’) dolar. Teknoloji dünyasının “En ucuz CEO”su olan Page, ne bir bonus ne de başka bir ek ödeme alıyor. Şirketin kurucularından olan Larry Page tabi ki bu işi hayrına yapmıyor. 360 milyar dolarlık piyasa değeri olan Google’ın 29.5 milyar dolarlık hissesi tek başına Page’in hesabında. Ancak Google hisseleri yılbaşından bu yana yüzde 4 değer kaybetti.

2 – Olur, olur… Bir dolarlık CEO da bulunur!

james-trouchard2-1200xx2000-1125-0-110

ABD merkezli yazılım şirketi National Instruments’ın CEO’su James Truchard, Larry Page’ten biraz daha şanslı bir isim. Yıllık maaşı “1” (yazıyla ‘bir’) dolar olan Truchard da şirketinde bonus veya başka bir ek ödeme almıyor. Ancak Truchard, National Instruments şirketinin yüzde 19’una tek başına sahip. Piyasa değeri 4 milyar dolar olan şirketin hissesi yılbaşındaki fiyat seviyesini geçemezken, şirketin hisse başına dağıttığı 60 centlik temettüden, James Truchard de payını alıyor.

3 – Bu rakamı biz bordroya bile yazamayız

Oracle

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden olan Oracle’ın CEO’su Larry Ellison, teknoloji alanında “En çok kazanan CEO” ünvanını açık ara elinde bulunduruyor. 2014 yılında maaş, bonus ve ek ödemelerle yıllık toplam 70 milyon dolar (162 milyon TL) kazanan Ellison, aynı zamanda şirketin kurucularından. Aylık maaşı 13.5 milyon TL’yi geçen Ellison’ın başında olduğu Oracle şirketinin hisselerinin bu yıl yüzde 21 değer kazandığını da belirtelim.

4 – Adını duymadan maaşını yüzde 72 artırdı

salesforce

ABD’de Silikon Vadisi merkezli bulut bilişim şirketi SalesForce’un ismini çoğumuz duymamışızdır. Ancak 15 yıllık geçmişi bulunan şirketin CEO’su Marc Benioff, bu şirketen yıllık 31 milyon dolar kazanıyor. Üstelik maaş ve bonuslardan oluşan bu geliri bir önceki yıla göre yüzde 72 artırılmış. Salesforce.xom’un yüzde 7’lik de hissesine sahip olan Benioff, piyasa değeri son bir yılda yüzde 9 artarak 38 milyar doları aşan şirketten temettü de alıyor.

5 – ‘O’nun başarısına ayda 4.5 milyon TL ödenmez mi?

145117001-marissa-mayer2-cropped

2012 yılının yaz aylarında Google’dan transfer edilerek Yahoo’nun başına geçen Marissa Mayer, teknoloji dünyasının en çok kazanan 3. CEO’su. 5 yıllığına 117 milyon dolarlık maaşla Yahoo’ya imza atan Mayer’in aylık çıplak maaşı 4.5 milyon TL’yi aşıyor. “Dünyanın en güçlü iş kadınlarından” biri olarak gösterilen Mayer yönetimindeki son bir yılda Yahoo’nun piyasa değeri yüzde 25’lik artışla 50 milyar dolara dayanırken, şirketin CEO’su da bu gelişmeden payına düşeni almayı ihmal etmedi.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın