Teknoloji dünyasını farklılaştıran 9 gey lider

Apple CEO’su Tim Cook, “Evet, ben geyim” sözleriyle, tüm dikkatleri üzerine çekti. Bugüne kadar bunu söyleme ihtiyacı içine girmediğini ancak konumu itibariyle insanlara ilham verebileceğini düşünerek bu açıklamayı yaptığı belirten Cook’un bu açıklaması özellikle teknoloji dünyasında ne bir ilk oldu ne de son olacak…

1 – Chris Hughes

Chris Hughes

Facebook’un kurucularından olan Hughes, 2007’de sosyal ağdan ayrılarak ABD Başkanı Barack Obama’nın ilk başkanlık seçimi kampanyasının online mecradaki yönetimini üstlendi. 2010’da toplumsal fayda ve aktivizme odaklanan sosyal ağ Juno’yu kuran Hughes, 2012’de politik yorumlarıyla öne çıkan The New Republic’i satın aldı. Hughes, aynı yıl yatırım fonu Hudson River Ventures’ın başkanı ve aynı zamanda bir LGBT eşitlik savunucusu Sean Elbridge ile evlendi.

2 – Peter Thiel

Peter Thiel

Online ödeme sistemi PayPal’ın CEO’su olarak görev yapan ve aynı zamanda şirketin finansörlerinden olan Thiel, başarılı bir risk sermayedarı ve hedge fon yöneticisi. 2004 yılında Facebook’a dışarıdan yatırım yapan ilk isimlerinen biri olan Thiel, ABD başta olmak üzere dünyada LGBT haklarını savunan American Foundation for Equal Rights ve GOProud organizasyonlarına doğrudan destek veriyor.

3 – Megan Smith

Megan Smith

Yaklaşık 15 yıl arama devi Google’da çalışan Smith, iş geliştirmeden sorumlu başkan yardımcılığına kadar yükseldi. Google’daki kariyerinden önce LGBT topluluğuna yönelik eğlence ve medya içerikleri üreten PlanetOut’un CEO’su olan Smith, Google’daki kariyerinin ardından ise ABD hükümetinin CTO’luğuna (teknolojiden sorumlu başkanı) kadar yükseldi.

4 – Jon “Maddog” Hall

jon hall

Hall, yaklaşık 20 yıldır, açık kaynak kodlu yazılım ağı Linux’u yaygınlaştırmak için kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak çalışan Linux International’ın başkanı olarak görev yapıyor. Bilgisayar biliminin kurucusu kabul edilen Alan Turing’in 100. doğumgünü için 2012’de kaleme aldığı makaleyle eşcinsel olduğunu duyuran Hall, 2000’li yılların başında geldiği Türkiye için, “Milyon dolarları IMF’den alıp, yazılım lisans bedeli olarak Redmont’a (Microsoft) ödüyorsunuz. Bunu anlamak zor” demişti.

5 – Peter Sisson

Peter Sisson

Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri üzerine master yapan Sisson, 2008’de telekomünikasyon şirketi Toktumi’yi kurdu. Şirketin en başarılın işi, internet tabanlı (IP) ses servisi Line2 adlı uygulaması oldu. 2014’te Code adlı güvenli mesajlaşma uygulamasını hayata geçiren Sisson, “Gey bir girişimci olmak zorlayıcı olabiliyor ancak bu San Francisco’da bir sorun değil. Gey olduğumu anlayıp, benimle iş yapmak istemeyen veya fonlamaktan kaçınan herhangi bir kişiyle hiç karşılaşmadım” diyor.

6 – Tom Coates

Tom Coates

1999 yılında açtığı plasticbag.org blog’u ile internet dünyasının ilk blogger’larından biri olan Coates, Yahoo’dan istifa ettiği 2011 yılına kadar bu bloguyla birçok ödül kazandı. Birçok start-up’a danışmanlık yapan Coates, San Francisco’daki evini nesnelerin interneti deneyimi çerçevesinde “Home Tweet Home”a çevirmiş.

7 – Joel Simkhai

Joel Simkhai

Simkhai, 2009 yılında gey ve biseksüellere yönelik olarak buluşma ve sosyal ağ sitesi Grindr’yi kurdu. Bu sosyal ağ uygulaması ile 192 ülkeden 10 milyonu aşan indirilme sayısına ulaşan Simkhai, aylık 5 milyonu bulan aktif kullanıcıyı da ağına çekti.

8 – Jason Goldberg

Jason Goldberg

Goldberg, 2010 yılında eşcinsel erkekler için bir sosyal ağ olarak Fab.com’u kurdu.  2011 yılından bu siteyi e-ticarete yönelterek, 2012’de 750 kişilik bir şirket haline getirerek zirveye çıkardı. Ancak hızlı çıkış, hızlı iniş getirdi ve Goldberg’in tasarım odaklı bu e-ticaret sitesinin çalışan sayısı 2014’te 25’e kadar düştü.

9 – Dana Contreras

Dana Contreras

Sosyal ağ Twitter’da 2.5 yıl önce çalışmaya başlayan Contreras, kariyer basamaklarını hızla tırmanarak kıdemli sistem mühendisi olmayı başardı. Contreras, kendisi gibi cinsiyet değiştiren kadınlara karşı Twitter’da her zaman destekleyici ve samimi bir çalışma ortamı olduğunu ifade ediyor.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın