Teknolojideki 820 milyar dolarlık servetin onda biri hala O’nda!

ABD’li iş dünyası dergisi Forbes, teknoloji dünyasının en zengin isimlerinin yeraldığı “En Zengin 100 Teknoloji Milyarderi” listesini açıkladı1 milyar doların üzerinde serveti olan 100 ismin listelendiği araştırmada, dünya çapındaki teknoloji milyarderlerinin toplam serveti 820 milyar doları buldu. Bu servetin yaklaşık onda birine tek başına sahip olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, listede birinci sırada.

7 yıl önce emekli olarak Microsoft’tan resmen ayrılan Bill Gates’in 79 milyar dolarlık servetini, 54 milyar dolarla Oracle’ın Kurucusu ve Başkanı Larry Ellison izliyor. Ellison’ın hemen ardından ise 35 milyar dolarla Amazon’un Kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos geliyor.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in 33 Milyar dolarlık servetle 4. olduğu listede, 4. ve 5. sırada ise 29 milyar dolarla Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin var. Microsoft’taki CEO’luk görevinden geçen yıl ayrılan Steve Ballmer, 21.5 milyar dolarlık servetiyle listede 8. sırada.

En genç milyarder Snapchat’ten çıktı

evan-spiegel-snapchat

Teknoloji dünyasındaki en genç milyarder 25 yaşında 1.5 milyar dolarlık servete ulaşan Snapchat’in kurucusu Evan Spiegel bulunuyor. En yaşlı teknoloji milyarderi ise Intel’in emekli yönetim kurulu başkanı ve kurucu ortağı olan 86 yaşındaki Gordon Moore. Aynı zamanda ismiyle anılan Moore Yasası’nın yazarı olan Gordon Moore’un serveti tam 6.9 milyar dolar.

Jobs’un mirası ilk 10’a soktu

steve-jobs-laurene-powell-jobsKadın teknoloji milyarderleri arasında ise açık ara lider olan isim Laurene Powell Jobs. 19.5 milyar dolarlık serveti olan bu isim, tanıdık gelmiş olabilir. Çünkü Apple’ın kurucusu rahmetli Steve Jobs’un eşi olan Laurene Powell Jobs’un bu malvarlığının kaynağı da yine Jobs ailesinin Apple ve Walt Disney şirketindeki hisseleri. Son bir yılda servetini yüzde 40 artıran  Laurene Powell Jobs, 2015 listesine de 9. sıradan girmeyi başardı.

Toplam 16 ülkede bulunan 100 teknoloji milyarderinin 51’i ABD’den (ABD’nin ilk defa listede çoğunluğu elde ettiğini de belirtelim), 33’ü Asya’dan çıkmış ve dünya çapındaki teknoloji milyarderlerinin yüzde 40’ı California’da yaşıyor. 100 milyarderin sadece 8’inin kadın olduğu listede, kadın teknoloji milyarderlerinin toplam serveti ise 32 milyar dolar.

Forbes’un teknolojiden ayrı bir sektör olarak değerlendirdiği telekomünikasyon alanında ise lider değişmeyerek, 77 milyar dolar ile Meksikalı Carlos Slim oldu.

Teknoloji dünyasının en zengin 10 ismi

Milyarder Şirket Servet (Milyar $)
Bill Gates Microsoft 79.2
Larry Ellison Oracle 54.3
Jeff Bezos Amazon 34.8
Mark Zuckerberg Facebook 33.4
Larry Page Google 29.7
Sergey Brin Google 29.2
Jack Ma Alibaba 22.7
Steve Ballmer Microsoft 21.5
Laurene Powell Jobs Apple & Walt Disney 19.5
Michael Dell Dell 19.2

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın