Teknoloji devleri, eşcinsel evliliği için mahkemeye başvurdu

ABD’de aralarında Apple, Microsoft, Facebook, Twitter ve Google gibi teknoloji devlerinin bulunduğu 379 şirket, eşcinsel evliliğinin Amerika genelinde yasal olarak tanınması için ABD’nin en yüksek mahkemesi “Supreme Court”a başvurdu. ABD’de eşcinsel evliliğin geleceğini belirleyecek olan yüksek mahkemenin Nisan ayındaki duruşması öncesinde ortak bir bildiri yayınlayan 379 şirket, sözkonusu davaya “müşteki” olarak dahil olacaklarını duyurdu.

Apple, Facebook, Twitter, Google ve Microsoft başı çekiyor

Davanın doğrudan tarafı olmamalarına karşın, duruşmalarda hazır bulunacak olan Apple, Microsoft, Facebook, Twitter ve Google’ın başını çektiği bu şirketler, mahkeme ve kamuoyunun dikkatini eşcinsel haklarına çekmek istediklerini açıkladı.

timcook-gay

Apple’ın CEO’su Tim Cook, 2014’te eşcinsel olduğunu şu sözlerle açıklamıştı: “Gay olmaktan gurur duyuyorum. Bunu bu zamana kadar söyleme ihtiyacı hissetmedim ama konumum itibariyle insanlara ilham olabileceğini düşündüğüm için açıklıyorum.”

Mahkemeye sundukları dosyada, eşcinsel evliliğinin ülke genelinde yasallaşmasının ABD ekonomisi ve iş dünyasına sağlayacağı yararlara dikkat çeken şirketler arasında Apple, Microsoft, Facebook ve Google’ın yanısıra Amazon, Cisco, Dropbox, eBay, EA, HP, Intel, Oracle, Qualcomm, Symantec, Twitter, Verizon, Xerox  ve Zynga gibi teknoloji devleri ile Coca-Cola, Pepsi, Walt Disney ve United Airlines gibi şirketler de bulunuyor.

‘Yetenekli çalışanlarımız taşınmak zorunda kalıyor’ 

Çalışanlara cinsel tercihlerinden bağımsız olarak eşit yasal hak ve fırsatların sunulması gerektiğini belirten 379 şirketin ortak dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transseksüel) topluluğu üyelerinin bulunduğu iş yerinde sağlanan çeşitlilik, inovasyon ve piyasadaki başarılarımız için çok önemli bir rol oynuyor. Eyaletler arasındaki farklı uygulamalar, işveren olarak bize gereksiz maliyetler ve idari karmaşıklıklık yaratıyor. Eşcinsel evliliğinin her eyalette yasallaşması durumunda, en yetenekli çalışanlarımız da işlerini bırakıp bu hakkı tanıyan eyaletlere taşınmak zorunda kalmayacak. Bizim başarılarımız temeli olan çalışanlarımızın refah ve morali, ayrım yapmamaya bağlı.”

ABD Yüksek Mahkemesi, gelecek ayki duruşmasında, eşcinsel evliliğinin ülke çapında yasal olarak tanınıp, tanınamayacağını karar bağlayacak. ABD’de genelinde eşcinsel evliliği için resmi olarak destek veren 379 şirketin tamamına ve mahkemeye sundukları 127 sayfalık dilekçeye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın