Teknoloji meraklılarının izlemesi gereken 11 film

Gelecekte neler yaşayacağımızın birçok ipucunu filmlerden alırız. Örneğin, geçtiğimiz haftalarda uçan kaykayın satışa çıktığını yazmıştık. Aslında bu 1985 yılınca çekilen Geleceğe Dönüş filminden bir kareydi. İlk gördüğümüzde çok etkilenmiştik. Buna benzer birçok film örnek olarak gösterilebilir. Bizde teknoloji meraklılarını mutlu edecek bir film rehberi hazırlayalım dedik. İşte geleceği anlatan ve mutlaka izlemeniz gereken 11 film…

 

1- Sosyal Ağ (The Social Network)


Facebook’un kuruluş hikayesinin anlatıldığı Sosyal Ağ filmini izlemeyen yoktur. Ancak izlemediyseniz mutlaka bir şans vermelisiniz. Mark Zuckerberg’in hikayesi oldukça ilginç.

 

2- Evrim (Trancendence)


Johnny Deep’in oynadığı ve geçtiğimiz aylarda vizyona giren Evrim, teknoloji meraklılarının bile ağzını açık bırakacak cinsten. Hibrit bir yapay zekanın konu alındığı filmde, 3D yazıcılar, yeni nesil işlemciler gibi gelecekteki birçok teknoloji yer alıyor.

 

3- Iron Man


Birçok kişinin izlediğine bahse girebiliriz. Ancak teknoloji meraklısıysanız tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Robert Downey’nin ‘geek’ rolünde olduğu Iron Man, özellikle gelecekteki teknolojiler hakkında ipuçları veriyor.

 

4- Aşk (Her)


Geçtiğimiz yıl konusuyla Oscar’a layık görülen bir film. İşletim sistemiyle aşk yaşayan bir adamın hikayesinin anlatıldığı Aşk filminde, gelişmiş Siri konu alınıyor.

 

5- Yıldızlararası (Interstaller)


2015 yılında Oscar almasına kesin gözüyle bakılan bir film. İkinci bir gezegene giden astronotların konu alındığı Yıldızlararası‘nda, TAR adındaki robot dikkat çekiyor.

 

6- Wall-E


Robot teknolojisinin gösterildiği en iyi filmlerden biri. Wall-E şu anda birçok şirketin benzer robotları geliştirmek için uğraştığı bir dönemde oldukça anlam kazanan bir film. Mutlaka izleyin.

 

7- Azınlık raporu (Minority Report)


Birçok sunuma konu olmayı başaran Azınlık Raporu, her ne kadar eski bir film olsa da hala gelecekten kesitleri bulunduruyor. Dokunmatik ekranlar, yapay zekalı cihazlar gibi birçok teknoloji filmde var.

 

8- Kartal Göz (Eagle Eye)


Son dönemlerde dinleme üzerine çekilmiş en iyi filmlerden. Kartal Göz’de özel olarak geliştirilmiş yapay zekalı bir bilgisayarın insanlar üzerinde ne kadar etkili olabileceği anlatılıyor.

 

9- Sanal Hayatlar (Disconnect)


Ailesini aramaya vakit yaratmakta zorlanan işkolik bir avukat, sırları internet ortamına yayılan bir çift, bir sınıf arkadaşına internet üzerinden kabadayılık taslayan çocuğunu yola getirmeye çalışıyor. Bunu ise internet ile gerçekleştiriliyor. Sanal Hayatlar’ın Oscar’a aday gösterildiğini de belirtelim.

 

10- Genç Çıraklar (The Internship)


Google’ın dünyanın en mutlu çalışanlara sahip olduğu sürekli konuşulur. Genç Çıraklar’da bunu doğrulayacak nitelikte bir film. Orta yaşlarında Google’a staj için giren iki arkadaşın hikayesi filmde gösteriliyor.

 

11- Geleceğe Dönüş (Back to the future)


Bu filmin listede bulunması tamamen bir vefa borcu. Geleceğe Dönüş’te yapılanlar günümüzde hala yapılabilmiş durumda değil. Uçan kaykay ise buna son örneklerden.

 

Bonus: Kurtlar Vadisi

 

kurtlar-vadisi-teknoloji

Nereden çıktı demeyin. Kurtlar Vadisi’nde teknoloji konusunda ilginç sahneler yaşandı. Videosunu bulamadık ama, bir sahnede dizinin ana karakteri Necati Şaşmaz, hacklenen bilgisayarı kurşunlayarak durdurmuştu. Dünyada ilk olan bu sahne eleştirmenlerden tam not aldı. 🙂


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın