Teknolojiden ilham almış 10 şarkı

Hep şarkılar ilham verecek değil ya, biz de “Çoktan unuturdum, ben seni çoktan… Ahhh bu Youtube’un gözü kör olsun…” diyerek, teknoloji ve interneti dilinden düşürmeyen şarkıları derledik. Ve iddia ediyoruz; Elton John ile Atilla Taş’ın aynı listede olduğu dünyanın tek listesini ortaya çıkardık…

 

1 – The Chainsmokers – Selfie

Telefonu çıktı, sözlüklere terim olarak girdi, Türk Dil Kurumu “özçekim” olarak türkçeleştirdi de şarkısı mı olamayacaktı. O da oldu. ABD’li grup The Chainsmokers’ın 2014 başında yayınladığı“Selfie” adlı şarkının video klibi, Youtube’te 220 milyonluk seyredilme sayısını aştı. Bir gece kulübünde kendisini aldatan erkek arkadaşı karşısında “dur bir selfie çekeyim de” diyecek kadar rahat olan ablamızın videosunu bu linkten izleyebilirsiniz.

2 – Radiohead – Paranoid Android

Android’in bir işletim sistemi olarak hayatımıza girmesinden (2007) tam 10 yıl önce 1997’de İngiliz alternatif rock grubu Radiohead’in “Paranoid Android” adlı şarkısı vardı. Android kelimesinin “insansı makineler” anlamından esinlenen şarkının yeraldığı albümün adı ise Google’ın akıllı gözlüğü Glass’ın ana komutunun habercisi gibi “Ok Computer” idi.

3 – The Buggles – Video Killed The Radio Star

Her devrin derdi başka. 1979 yılında İngiliz “new wave” grubu The Buggles, çıkış şarkıları “Video Killed The Radio Star” ile yeni teknolojilerle birlikte gelen video kliplerin, radyolardaki müzik cevherlerini yokettiğinden dem vurmuştu. Ama şarkı için hazırladıkları ve MTV’de yayınlanan video klip, 16 farklı ülkede müzik listelerinin tepesine oturmayı başarmıştı.

4 – The Apples in Stereo – C.P.U.

Grubun adından mı başlayalım (gerçi Pink Floyd’un bir şarkısından esinlenmişler ama) yoksa şarkının mı bilemedik. Amerikan “indie rock” grubunun 2010’da çıkardığı C.P.U. (Central Processing Unit, Merkezi İşlem Birimi) şarkısı, bize Audiogalaxy’yi hatırlatırcasına “senkronize etmek” diyor, “mavi ışık” diyor, “uydu” diyor…

5 – Brad Paisley – Online

ABD’li country müzik sanatçısı Brad Paisley’in 2007 yılında çıkardığı “Online” şarkısı, ailesiyle yaşayan mutsuz bir pizzacının sanal ortamda kendine yarattığı “sanal mutluluğu” anlatıyor. Kahramanımız, sosyal ağlarda yarattığı sahte kimliklerle “bu alemin kralı benim” dercesine, “çok daha cool”um havası atıyor.

6 – Daft Punk – Technologic

Daft Punk’ın 2005 yılına ait bu “Technologic” şarkısı, elektronik müzikle korku filmi efektlerini birleştirmiş desek yanlış olmaz herhalde. Reklam müziği olarak da kullanılmış olan şarkıda “robotumsu” varlık, “charge it, zoom it, press it, erase it, save it, load it, unzip it, scroll it, print it, rename it, format it, unlock it… gibi sık kullanılan neredeyse tüm teknoloji komutlarını sıralıyor.

7 – Elton John – Rocket Man

Biraz da eskilere gidelim. Yıl 1972 ve teknoloji demek o yıllarda soğuk savaş yıllarının belki de en yararlı rekabeti olan uzay yolculuğu demek. Ve o yıl Rocket Man adlı şarkı ile Elton John, bir astronotun (Rocket Man) uzay yolculuğu sırasında hissettiği yalnızlığı anlatıyor.

8 – David Bowie – Space Oddity

İnsanlığın teknoloji ve uzay yolculuğuyla ilgili bir diğer şarkı ise 1969 yılından. David Bowie’nin “Space Oddity” adlı şarkısı Apollo 8’in astronotlarından esinlenmiş. “Glam rock’ın kralı” olarak bilinen İngiliz sanatçı, 45 yıllık bu şarkısında geri sayım ve kontrol merkezi ile yapılan konuşmalar gibi öğeleri kullanmış.

9 – İsmail YK – Facebook

“İnternet cafeye gittim, Facebook sayfasına girdim. Adımı çılgın diye verdim artık ben de üye oldum…” diye başlayan ve “Facebook Facebook hergün aradım durdum. Facebook Facebook bu kızı oradan buldum” diye devam eden şarkı da 2009 yılında Türkiye’nin teknoloji müziğine bir hediyesi oldu. “Allah Belanı Versin” şarkısı kadar popüler olmasa da İsmail YK’nın en çok satan albümünde yeralan Facebook şarkısı, sosyal ağları ne için kullandığımızı da tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi.

10 – Atilla Taş – Twitter

Türkiye’deki kullanıcılar için bir “Yeni başlayanlar için Twitter rehberi” hazırlansaydı, herhalde Atilla Taş’ın 2012 yılının sonunda çıkardığı bu şarkı temel kaynak olarak gösterilebilirdi. Taş, toplumsal sorunlara parmak basan bu şarkısıyla, “DM’den yürürüm, topiğin olurum, #tasgibierkek al sana hashtag, sıra sıra gelsin vine çekerek” gibi sözleriyle Twitter literatürüne de ne kadar hakim olduğunu da göstermiş olmadı mı!


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın