Teknoloji dünyasının geleceğini bu ‘kampüs’ler belirleyecek

“Aslan yattığı yerden belli olur” sözüne en çok sahip çıkanlar, hiç şüphesiz teknoloji devleri. Yenilikçilik yarışının, çalışanlara sunulan fiziksel koşullardan başladığına inanan Silikon Vadisi şirketleri de işi, şansa bırakmıyor, “Geleceğin Kampüsü”nü inşa etmek için harıl harıl çalışıyor. 2015 ve 2016 yılı da Apple’ından Google’ına, Facebook’undan Samsung’una yeni ürün ve hizmetlerin yanında “Yeni Kampüs”lerinin yarıştığı bir dönem olacak. İşte, “Her şey daha rahat çalışsınlar” diye başlatılan teknoloji dünyasındaki kampüs savaşlarındaki son durum…

 

1 – Apple: Uzay Gemisi 2016’da kalkacak

Apple-Campus-2-by-Foster-+-Partners-003

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un 2006 yılında müjdesini verdiği yeni kampüsünün temeli 2013 yılının kasım ayında atıldı. Apple’ın Cupetino’daki “Campus 2” adı verilen uzay gemisi şeklindeki yeni üssünün 2016 yılında hizmete açılması bekleniyor. 12 bin çalışanın ev sahipliği yapacak olan Campus 2, 4 katlı toplam 260 bin metrekatelik bir kapalı alana sahip olacak. Yeni kampüsün, yeşil alanlarıyla birlikte tolam kapalı alanı ise 710 bin metrekare.

 

2 – Samsung: 6 ay içinde açılışı yapacak 

samsunghq

Silikon Vadisi’ndeki kampüs yarışına sonradan dahil olan ama hızlı davranan Koreli Samsung’un San Jose’deki yeni merkezi 2015 yılının Temmuz ayında açılacak. Şirketin 600’ü Ar-Ge departmanında olmak üzere toplam 2 bin çalışanın yeni iş adresi olacak olan yeni kampüsü, rakiplerine göre en az 1 yıl erken açılmış olacak. Samsung’un yarı iletken operasyonlarının ABD’deki üssü olacak olan San Jose’deki 10 katlı kule şeklindeki yeni merkezi, toplam 680 bin metrekarelik büyüklüğü sahip olacak.

 

3 – Facebook: Mark, Disneyland’tan esinlendi

facebookhqson

Sosyal ağ Facebook’un Menlo Park’taki genel merkezinin hemen karşısına inşa ettiği yeni kampüsü, en az 2800 mühendisin yeni çalışma yeri olacak. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in tasarımına bizzat el attığı ve şirketin şu anki Doğu Kampüsü ile yer altından tünellerle bağlantısı bulunacak olan Batı Kampüsü’nün mimari tasarımında Disneyland’tan esinlenildi. 435 bin metrekare büyüklüğünde olacak olan Batı Kampüsü’nün açık ofis şeklindeki tasarımında 3 bine yakın ‘hacker’ın aynı ortamda kod yazabileceği büyük bir “Hackathon” salonu da unutulmadı. Facebook’un ynei kampüsünün, 2015 yılı sonuna doğru açılması bekleniyor.

 

4 – Oracle: Yat limanını bile unutmadı

oraclehqson

1977 yılında kurulan ABD’li teknoloji şirketi Oracle, aslında yenilikçi kampüslerin ilk örneklerinden. 1989 yılında Silikon Vadisi’ne yaklaşık 30 km uzaklıktaki Redwood City’deki yeni kampüsüne taşınan Oracle, yeni üssü ile San Francisco Koyu’na yerleşti. Suyla çevrili 1.5 milyon metrekarelik alanda kurulan kampüs, panoramik bir manzara sunuyor. Su sporlarına olan sponsorluklarıyla da bilinen Oracle’ın çok katlı 12 binadan oluşan merkezinde, yüzme havuzları ve yat limanı bile bulunuyor. 12 bin Oracle çalışanına ev sahipliği yapan kampüs, şirketin kurucusu ve CEO’su Larry Ellison’ın yelkenciliğe ve lükse olan ilgisinin de bir göstergesi olarak hayata geçti.

 

5 – Google: Bumerang ile güneşe çıkaracak

google_bayview

“Gel de çalışma” dedirten Google’ın Mountain View’daki kampüsü artık şirkete yetmemeye başlayınca, 2013 yılında aynı bölgede yeni kampüs için çalışmalara başlandı. 1.1 milyon metrekarelik alanda kurulan yeni kampüsün açılışı bir yıl ertelenerek, 2016 yılına kaldı. Güneş enerjisinden en iyi yararlanılabilmesi için  “Bumerang” şeklinde tasarlanan yeni kampüste, kanalizasyon sistemindeki atıklar bile geri dönüştürülebilecek. Google’ın yeni üssü, 3500-5000 çalışana ev sahipliği yapacak.

 

6 – Amazon: Geleceğin biyosferine taşınacak

amazon_hqson

Gerçi genel merkezi Silikon Vadisi’nden biraz uzakta (1350 km) olan e-ticaret devi Amazon’un Seattle’daki “Biyosfer” şeklindeki yeni üssündeki binalar, kubbe şeklindeki büyük bir seranın içinde yer alacak. Toplamda 3.3 milyon metrekarelik bir alana yayılacak olan merkezin içinde bulunan ve uzunlukları 130-150 metre arasında olacak olan cam kubbelerde değişik ekolojik bölgelerden gelecek olan bitkiler de bulunacak. Yaklaşık 5 bin çalışana ev sahipliği yapacak olan ve geleceğin yaşam merkezi olarak tasarlanan Amazon’un üssünün ne zaman açılacağı ise henüz kesinlik kazanmadı.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın