Teknoloji dünyasının en başarısız 12 kehaneti

Teknoloji dünyasının hızına öngörü dayanmıyor. Gelecek tahminleri yapmak gittikçe güçleşiyor. Ama geçmişte öyle kehanetler yapılmış ki, şaşırmamak imkansız. Üstelik bu iddaalı tahminleri yapanlar, teknolojiye yön verenlerden başkaları da değil…

 

1 – Elektronik ticaret başarısız olacak

What-is-ecommerce

Dünyaca ünlü Time Dergisi, 1968 yılında  elektronik ticareti (e-ticaret), o zamanların adlandırmasıyla “uzaktan alışverişi” kapağına taşımış. Ne noktayı koymuş kendince: “Uzaktan alışveriş (teknik olarak) yapılabilir ancak başarısızlığa uğrayıp çökecek.”

 

2 – 1996’dan sonra internet olmayacak

Robert Metcalfe

Ethernet’i icat eden kişi olarak tarihe geçen Robert Metcalfe, 1995 yılının Aralık ayında böyle buyurmuş: “İnternet denilen şey, birden bire parlayan bir yıldıza dönüşecek ve 1996 yılında feci bir şekilde çökecek.”

 

3 – iPhone’nun hiç ama hiç şansı yok!

these-two-photos-show-why-well-miss-steve-ballmer

Son 14 yılı CEO’luk olmak üzere Microsoft’ta 34 yıl çalışan Steve Ballmer, 2007 yılında Apple iPhone’u tanıttığında hala dillerden düşmeyen şu sözleri sarf etmiş: “iPhone’un pazarda yüksek satışlara sahip olmasına hiç ama hiç imkan yok.” Microsoft’taki koltuğunu bırakan Ballmer, şimdi emekliliğinin keyfini sürüyor.

 

4 – Büyük ekranlı telefonlar satmayacak

steve-jobs-35

2011’de hayatını kaybeden Apple’ın kurucusu Steve Jobs, iPhone ve iPad’le belki çığır açtı ama o da bir tahmininde çok ama çok yanıldı. 2010’da iPhone 4’ü tanıtan Jobs, Samsung başta olmak üzere rakiplerinin 4 inç üstü modelleriyle ilgili olarak, “İnsanlar avuçlarına sığdıramadıkları telefonları satın almayacaktır” demişti. Yanıldı ve iPhone 6 Plus ile Apple da ekranı 5.5 inçe kadar çıkardı.

 

5 – 2006’de ‘spam’ diye bir şey kalmayacak

billi

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 2004 yılında çok iddalı bir şekilde ““2 yıl sonra spam sorunu ortadan kalkacak” dedi, aradan 11 yıl geçti, dünya genelindeki e-posta trafiğinin yüzde 90’ını ‘spam’lar ele geçirdi. Gates, 1981’de de hiç kimsenin hafıza kapasitesi 640 ‘kilobyte’tan daha fazla olacak PC’ye ihtiyaç duymayacağı öngörüsünü paylaşmaktan geri durmamıştı.

 

6 – Bilgisayarı eve neden sokalım ki!

man-on-computer-woman-annoyed

PC’ler konusundaki tahminlerde Bill Gates’ten daha kötüleri de olmuştu. DEC (Digital Equipment Corp) şirketinin başkanı Ken Olson, 1977’deki bir açıklamasında şöyle buyurmuş: “İnsanların evlerinde bilgisayar bulunması da ne demek. Bence hiç kimsenin evine bilgisayar sokmak için herhangi bir geçerli nedeni olamaz.” Olsun’un kehanetine inat,  bilgisayarları sadece eve değil, yatağımıza bile soktuk.

 

7 – Beş bilgisayar neyimize yetmiyor

IBM watson

1911 yılında IBM şirketinin kuran isim olan Thomas J. Watson, 1943’te sektörüne ihanet edercesine şu sözleri sarf etmiş: “Dünya piyasalarında bilgisayarlardan en fazla 5 tanesine yer olduğunu düşünüyorum.” Kurucusundan feyz alan üst düzey bir IBM çalışanı da 1968’de bugün tüm elektronik cihazların beyni konumundaki ‘mikroçip’ için “Güzel fakat ne işe yarayacak?” demiş.

 

8 – Yaşasın! PC’ler 1.5 tonu geçmeyecek

pc1500ton

1902 yılında kurulan köklü popüler teknoloji dergisi Popular Mechanics, 1949 yılında “Gelecekteki (günümüzdeki) bilgisayarlar nasıl olacak” sorusunu araştırmış. Sonuç şu olmuş: “Bilgisayarlar gelecekte 1.5 tondan fazla ağırlıkta olmayacak.” Günümüzdeki dizüstü modellerinin ağırlığının 1-2 kilograma kadar indiğini düşünürsek, aslında tahmin tuttu ama 1499 kilogramlık farkla…

 

9 – Ay’a gitmek fanteziden başka bir şey değil

moon

Chicago Üniversitesi astronomu Dr. Forest Ray Moulton, 1932’de “Ay’a ulaşmayla ilgili fanteziler kurmaya gerek yok, çünkü Dünya’nın çekim kuvvetini aşmanın bir yolu bulunmuyor” derken, ABD’nin önde gelen gazetesi New York Times da 1936 yılında roketlerin geleceğini tartışmalarına son noktayı koymuş: “Roketler, dünya atmosferinden dışarı asla çıkamaz.”

 

10 – Telefon ne işimize yarayacak ki?

Alexander Graham Bell demonstrating his telephone in 1876

Telefonun mucidi Alexander Graham Bell, 1876 yılında icadını satmak için gittiği Western Union’ın başkanından aldığı cevap şu olmuş: “Telefon denen bu icadın kullanışlı ve ciddi bir iletişim aracı haline gelebilmesi için birçok olumsuz ve eksik yönü var. Bu alet, yapısı gereği bizim için değersiz.” Aynı yıl dönemin ABD başkanı Rutherford B. Hayes de ilk telefonu gördükten sonra, “Çok güzel bir buluşa benziyor ama Tanrı aşkına bunu kim, niye kullanmak istesin ki?” demiş.

 

11 – Televizyonlar 6 ay içinde ‘mazi’ olacak

tvbox

Aynı zamanda aktör, yazar ve yönetmen olan 20th Century Fox şirketinin yöneticisi Darryl Zanuck, sinema salonlarına da destek çıkacak şekilde 1946 yılında televizyonların geleceğini analiz etmiş: “TV’ler 6 ay içinde ortadan kalkacak. Sonuçta insanlar her gece aynı kutuyu izlemekten bir gün elbette yorulacak.”

 

12 – Keşke bu tahmin tutsaydı! 🙁

GM

Dünyada ilk kez transatlantik radyo iletişimini başaran kişi olan Guglielmo Marconi, 1912 yılında Technical World dergisine bir makale yazmış ve şu öngörüde bulunmuş: “Yaklaşan kablosuz çağla birlikte artık savaşlara gerek kalmayacak. Kablosuz dönem, savaşları gereksiz kılacak.”

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın