Teknoloji devlerinin isimleri ve ilginç hikayeleri

Marka olmak zor iş. Üründen isme kadar birçok farklı etken markaların popüler hale gelmesini sağlayan faktörler arasında yer alıyor. Bu konuda da en iddialı şirketler arasında teknoloji devleri bulunuyor. Apple’dan Skype’a, Beko’dan Nokia’ya kadar birçok şirketin marka isminde ilginç hikayeler yatıyor. Biz de bu markaların ilginç hikayelerini bir araya getirmek istedik.  Lafı çok uzatmadan sizi yazımıza aktartıyoruz.

 

1- Kurutulmuş meyveden devrelere

samsung-ismi-nereden-geliyor

Samsung’un anlamı Kore dilinde üç yıldız anlamına geliyor. Bu yıldızların anlamı ise büyük, çok sayıda ve güçlü olarak belirtiliyor. Samsung’un ilk ürünlerinden biri ise kurutulmuş balık, sebze ve meyve.

 

2- Lastik üretiyordu

nokia-ismi-nereden-geliyor

Nokia’nın tarihi bir orman sanayi işletmesinin kurulduğu 1865 yılına kadar uzanıyor. 1898 yılında lastik şirketi Finnish Rubber Works olarak yoluna devam eden şirket, kablo şirketi kurarak ilk kez teknoloji alanına adım attı.

 

3- Tek dert rehberde önce çıkmak

apple-ismi-nereden-geliyor

Apple kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak bilindiği gibi daha önce oyun şirketi Atari’de çalışıyorlardı. Atari’den rehberde daha önce çıkmak için Apple ismini buldular. Bunun yanı sıra ikili IBM, Digital Equipment, Cincom gibi soğuk ve karmaşık bir imaja sahip bilgisayar şirketlerinden farklılaşmak istedi.

 

4- Şanlı yıldız

lg-ismi-nereden-geliyor

LG markası ‘LG’ harfleriyle çıkmadı. 1958’de kurulan şirketin ilk ismi İngilizce ‘şanslı’ anlamına gelen ‘Lucky’ ve Goldstar‘ kelimelerinden oluştu. 1995 yılında bu iki ismin baş harflerini alan şirket, LG adıyla tüketicilerin karşısına çıktı.

 

5- Yüksek teknolojili bilgisayar

TAIWAN-TELECOM-HTC-COMPANY-EARNINGS

Şu sıralar akıllı telefonlarıyla tüketicilerin beğenisini toplayan HTC, aslında yüksek teknolojili bilgisayar anlamına gelen ‘High-Tech Computer‘ın kısaltılmış hali. Şirketin 1997 yılında H.T. Cho ve Cher Wang tarafından kurulduğunu da paylaşalım.

 

6- Otururken isim buldu

Spotify-ismi-nereden-geliyor 2

Popüler online müzik servisi Spotify’ın da ilginç bir isim bulma hikayesi var. Şirketin kurucuları Daniel Ek ve Martin Lorentzon otururken ‘spot’ ile ‘identify’ kelimelerini birleştiriyor ve Spotify markasını yaratıyor.

 

7- Sesten yola çıktı

To match Special Report SONY/

En ilginç isim bulma hikayelerinden birine Sony sahip. İlk zamanlar sadece ses teknolojilerine odaklanan şirket, Sound kelimesinin kökeni olan Sonny’den yola çıkmış. Daha sonraki yıllarda şirketin marka yöneticileri bir ’n’ harfinden vazgeçerek Sony markasına karar vermiş.

 

8- Oyun kartlarından konsollara

Nintendo-ismi-nereden-geliyor

Oyun konsolları ve oyunlarıyla şimdi olmasa bile biz zamanların en iddialı şirketlerinden biri olan Nintendo, aslında ilk zamanlar iskambil kartları üretiyordu. Oyun sektörünün değişmesi sonucunda Nintendo, video oyun pazarına girmeye karar vermiş. Şirketin adı ise Nintendo’nun kurucusu olan Yamauchi Nintendo’dan geliyor.

 

9- Beğenmedi değiştirdi

Amazon-ismi-nereden-geliyor

E-ticaretten dev bir teknoloji şirketine dönüşen Amazon’un ilk ismi aslında Relentless.com’du. Ancak bu ismi beğenmeyen Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Amazon nehrini büyük olmasında dolayı Amazon ismini tercih etmiş.

 

10- Sırt masajı da olmazmış

Google-ismi-nereden-geliyor

Google‘ın yaratıcıları Larry Page ve Sergey Brin Stanford Üniversitesi’nde arama motoru üzerinde çalışmaya başladıklarında projeye, sırt masajı anlamına gelen ‘BackRub’ adını vermiş. Ancak daha sonra matematiksel bir terim olan ‘googol’ kelimesini kullanmaya karar veren girişimciler, daha sonra aradaki o harfini atarak Google markasını kullanmaya başlamışlar.

 

11- Tire gereksiz, kaldır!

microsoft-ismi-nereden-geliyor

Bill Gates ve Paul Allen tarafından 1975 yılında kurulan Microsoft ismini ‘microcomputer’ ve ‘software’ kelimelerini birleştirerek bulmuş. İlk yıllarda Micro-Soft olarak kullandıkları ismin tire işaretini kaldırdılar.

 

12- Okuldan çıktı

Facebook Said to Plan IPO Filing for as Early as Coming Week

Facebook, ismini ABD üniversitelerinde öğrencilerin, öğretmenlerin ve çalışanların doldurduğu ‘paper facebook’ formlarından alıyor. Tek sayfalık paper facebook formu okula kayıtlı kişinin temel bilgilerini içeriyor. Mark Zuckerberg Facebook’u kurarken de buradan esinlendi.

 

13- Poster güzelmiş

mozilla-ismi-nereden-geliyor

Web tarayıcılar arasında rekabet henüz yokken ve Netscape pazarın lideriyken, Mozilla kuruluyor. Kurucusu Marc Andreessen ve Jim Clark, o sırada gösterimde olan Godzilla filminin posterine bakıyor ve Mozilla markasına karar veriyor.

 

14- Konserveden Beko çıktı

beko-ismi-nereden-geliyor

Yatırımcı Bejerano ile Koç Grubu bir salça ve konserve fabrikası yatırımı için 1954 yılında bir şirket kurmuş. Bu şirkete ise soy isimlerinin ilk iki harflerinden oluşan Beko (Bejerano-Koç) ismini vermişler. O dönemde General Electric’in ürettiği ampullerin satışını alan Koç Grubu salça ve konserve şirketinin adını Beko Ticaret A.Ş. olarak değiştirmiş.

 

15- Uçan at marka oldu

asus-ismi-nereden-geliyor

Asus’un temelleri aslında Acer’a dayanıyor. Bir grup Acer çalışanının şirketten istifa ederek Asus’u kurmasıyla başlayan serüvende, isim uçan at Pegasus’tan geliyor. Pegasus kelimesinde ‘Pega’yı çıkaran şirket kurucuları son olarak Asus ismine karar vermiş.

 

16- Uçan da kuşlara malum olsun

twitter-ismi-nereden-geliyor 2

Dünyanın en popüler sosyal ağı Twitter ismini İngilizce bir kelimeden almış. İngilizce’de ‘cıvıltı’ anlamına gelen Twitter’ın logosu ise bu cıvıltıyı temsil ettiği için özellikle kuş simgesinden seçilmiş.

 

17- Efsane gibi

lenovo-ismi-nereden-geliyor

Akıllı telefon ve tablet modelleriyle son zamanlarda dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Lenovo’nun anlamı, Çince’de ‘efsane’ anlamına geliyor. Şirketin kurucuları bu ismi bulabilmek için uzun bir dönem akademisyenlerle çalışmış.

 

18- Çok uzun, kısaltalım

Yahoo-ismi-nereden-geliyor

Yahoo markası aslında bir kısaltma. Uzun adı “Yet Another Hierarchical Officious Oracle” olan şirketin ismi anlamsız bir cümle gibi görünse de Yahoo kelimesi kulağa hoş geliyor. Kurucular da Yahoo ismini bu yüzden seçmiş.

 

19- İsimlerinden vazgeçtiler

intel-ismi-nereden-geliyor

Intel kurucuları, Robert Noyce ve Gordon Moore ilk olarak kendi soyisimlerinden oluşan Moore Noyce markasını buldu. Ancak daha sonra kafa karıştıracağını düşünen kurucular, NM Electronics adını verdiler. Bu ismi yaklaşık bir yıl kadar kullanan şirket, ‘Integrated Electronics’in kısaltması olan Intel’i kullanmaya başladılar.

 

20- Kısalttık gitti

Toshiba-ismi-nereden-geliyor

Toshiba, Shibaura Seisakusho ve Tokyo Denki şirketleri birleşmesinden kuruldu. 1978 yılında ise şirketin isminde kısaltmaya giden bu şirket, adını Toshiba Corporation olarak değiştirmiş.

 

21- Gökyüzüne baktı ve …

skype-ismi-nereden-geliyor

İsveçli girişim Skype’in ismi gökyüzü anlamına gelen ‘Sky’ ve noktadan noktaya anlamına gelen ‘peer-to-peer’ kelimelerinin birleşmesinden geliyor. Bu ismi ise şirket çalışanlarından biri olan Andreas Sjölund bulmuş.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın