Teknoloji dünyasında 2014 yılının en başarısız 5 logo değişikliği

Milyarlarca dolarlık büyüklüğe erişen teknoloji devleri, her stratejisinde başarılı olacak diye bir kural yok. Hatta bazen, kullanıcılarla ilk karşı karşıya geldikleri logolarında bile hayalkırıklığı yaratabiliyor.  Son bir yılda logosunu değiştiren teknoloji devlerini derledik.

 

1 – Airbnb

airbnb

2008 yılında kurulan online oda-ev kiralama servisi, 192 ülkeden 33 bin şehirde toplam 800 binin üzerinde listeleme yapıyor. Sosyal ağ tabanlı sistemiyle değerini 10 milyar dolara çıkaran şirket 2014 yılının yaz aylarında logosunu değiştirdi. Yeni logo, online ev kiralamadan çok, “jinekolojik” çağrışımlar yaptı.

 

2 – Foursquare

foursquare

2009 yılında kurulan konum bazlı sosyal ağ uygulaması Foursquare, 2014 yılının başında hizmetlerini Foursquare ve Swarm çatısı altında yenilen yapılandırdı. Şirket bu yapılanma stratejisi değişikliğiyle birlikte logosunu da yeniledi. Yeni logo, Swarm’a sıcak bakan kullanıcıları, Foursquare’den deyim yerindeyse soğuttu.

 

3 – Yahoo

yahoo-logo-eski-yeni

2013 yılında CEO’luk koltuğuna Google’dan Marissa Mayer’i transfer ederek yenilenme çalışmalarına hız veren arama motoru Yahoo, bu kapsamda 18 yıllık artık klasikleşen logosunu da çöpe attı. Binlerce katılımcının oylarının da değerlendirilerek seçilen yeni logodaki yazım karakteri eleştiri oklarından nasibini aldı.

 

4 – Bing

bing

Microsoft’un 2009 yılında hizmete açtığı arama motoru Bing de son bir yıl içinde kurumsal logosunu yenileyen teknoloji şirketleri arasına katıldı. 2013 yılı sonunda yeni logosunu kullanıma sunan şirket, mavi tonlardan vazgeçip, altın rengine yaklaşan turuncu tonunda karar kıldı. Modern tasarımıyla dikkat çekse de yeni logo pek beğeni toplayamadı.

 

5 – iTunes

itunes

Apple’ın ilk versiyonunu 2001 yılında kullanıma açtığı müzik ve film platformu iTunes, bu yıl 14 yıllık logosunu değiştirdi. Daha önce logodaki CD ikonunu da kaldıran Apple, yeni logosunda iTunes’un alıştığımız mavi renkli logosunun yerine pembe ve turuncu arasında değişen renk tonlarına sahip yeni logoya geçti. Gelen ilk yorumlar ise “Steve Jobs yaşasa, bu logoyu iğrenç bulurdu” oldu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın