Teknolojide 2017 tüketici trendleri neler olacak?

Dünyanın önde gelen iletişim teknoloji ve hizmetleri sağlayıcısı Ericsson, Tüketici Trendleri 2017 Raporu’nu açıkladıEricsson ConsumerLab tarafından hazırlanan rapora göre gelecek yıl yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti (IoT) en önemli gündem maddelerinden olacak. 3 yıl gibi kısa bir sürede sanal gerçeklik, fiziksel gerçeklik ile ayrılmaz hale gelecek, “dijital mahremiyet” kalmayacak.

Ericsson‘un raporuna göre 2017’den itibaren karşımıza çıkacak 10 trend şöyle:

1- Her yerde yapay zekâ

ekran-resmi-2016-12-07-10-37-36

İleri düzey internet kullanıcılarının yüzde 35’i iş yerlerinde bir yapay zeka danışmanı olmasını, dörtte biri ise işinde yapay zekâ donanımlı bir yönetici olmasını istiyor. Aynı zamanda, katılımcıların neredeyse yarısı yapay zekâ robotların insanların işlerini ellerinden almasından kaygılanıyor.

2- Nesnelerin İnterneti yayılacak

ekran-resmi-2016-12-07-10-37-52

Tüketicilerin hayatına her geçen gün daha çok otomatikleştirilmiş uygulama girmesi Nesnelerin İnterneti’nin yayılımını artırıyor. Her beş kişiden ikisi akıllı telefonlarının kendi alışkanlıklarını öğreneceği ve onlar adına otomatik olarak aksiyon alabileceğini düşünüyor.

3- Yayalar şoförsüz araçları tercih edecek

ekran-resmi-2016-12-07-10-38-09

Sürücüsüz otomobil teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla birlikte gelecekte sürücüler ortadan kalkabilir. Her dört yayadan biri şoförsüz araçların olduğu bir sokakta karşıdan karşıya geçme fikrini daha güvenli buluyor. Yayaların yüzde 65’i ise şoförsüz bir araç sahibi olmayı tercih edeceğini belirtiyor.

4- Birleşik Gerçeklik

ekran-resmi-2016-12-07-10-38-29

Sanal gerçeklik (VR) uygulamalarını kullananların neredeyse beşte dördü, üç yıl gibi kısa bir sürede sanal gerçeklik ile fiziksel gerçekliğin ayrılamaz hale geleceğine inanıyor. Katılımcıların yarısı şimdiden sanal nesnelerle etkileşime geçebilecekleri eldivenler ya da ayakkabılarla ilgilendiğini belirtiyor.

5- Beden uyumsuzluğu

ekran-resmi-2016-12-07-10-38-41

Şoförsüz araçların hayatımıza girmesiyle araba tutması rahatsızlıkları artacak. Her on kişiden üçü araç tutmasına karşı ilaç kullanması gerekeceğine inanıyor. Her üç kişiden biri ise sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri kullanırken ‘yol tutması’ rahatsızlığı yaşayacağına inanıyor.ekran-resmi-2016-12-07-10-38-59

6- Akıllı Cihaz Güvenliği Paradoksu

Katılımcıların yarısından fazlası akıllı telefonlarında hâlihazırda acil durum alarmları, takip ve bildirimlerden faydalanıyor. Akıllı telefonu sayesinde kendini daha güvende hissedenler arasında her beş kişiden üçü, telefonlarına güvenerek daha fazla risk aldıklarını belirtiyor.

7- Sosyal Silolarekran-resmi-2016-12-07-10-39-14

Günümüzde insanlar kendi istekleriyle sosyal ağlarını ‘silo’ olarak kullanıyor. Her üç kişiden biri sosyal ağlarını ana haber alma kaynağı olarak gördüğünü belirtiyor. Katılımcıların dörtte birinden fazlası ise listelerindeki kişilerin fikirlerini politikacıların fikirlerinden daha fazla önemsiyor.

8- Artırılmış Kişisel Gerçeklik

ekran-resmi-2016-12-07-10-39-31Katılımcıların yarısından fazlası artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleriyle çevrelerindeki karanlık ortamı aydınlatmak ve tehlikeleri fark etmek istiyor. Üçte birinden fazlası ile çevrelerindeki rahatsız edici öğeleri bu sayede düzenleyebilmek istiyor.

9- Mahremiyet Ayrımı

ekran-resmi-2016-12-07-10-39-43Her beş tecrübeli internet kullanıcısından ikisi şifreli hizmetlerden faydalanmak istiyor, ancak bu konuda bir görüş ayrılığı da gözlemleniyor. Katılımcıların yarısı makul seviyede mahremiyetin tüm hizmetlerde geçerli olması gerektiğini düşünürken, üçte birinden fazlası artık mahremiyet diye bir şey kalmadığına inanıyor.

10- Herkese büyük teknoloji

ekran-resmi-2016-12-07-10-39-53Her beş ileri düzey internet kullanıcısından ikisi, tüm ürünlerini 5 büyük BT şirketinden almak istiyor. Bu katılımcıların dörtte üçü bunun beş yıl gibi kısa bir sürede gerçekleşeceğine inanıyor.

‘5G’nin zamanı geldi’

Sanal gerçeklikteki (VR) yükselişe dikkat çeken Ericsson ConsumerLab Araştırma Bölümü Başkanı Michael Björn’ün değerlendirmesi şöyle:

“Açıkçası, gerçeklik dediğimiz şey her geçen gün daha kişisel ve öznel olmaya başladı. Tüketiciler sadece çevrelerini sosyal ağlarında benzer fikirlerle örmekle kalmıyor, artık artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileriyle dünyayı deneyimleme şekillerini de kendileri seçiyor. Tüketiciler ayrıca tamamen mobil bir gelecek hayal ediyor ve bu da batarya dostu, anlık ve hızlı bağlantı ihtiyacının hızla artacağını gösteriyor. Bu açıdan, gerçeklik zamanı aslında 5G ağlarının zamanının geldiğine işaret ediyor.”

Ericsson ConsumerLab 2017 Tüketici Trenleri raporunun tamamına buradan , sunumuna ise şuradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın