Casuslar, telefonumuzun pil tüketiminden bile bizi izliyor!

Android telefonların GPS ya da kablosuz internet bağlantısı olmadan da sadece pil kullanımlarına bakılarak izlenebileceği ortaya çıktı. Akıllı telefonlar, baz istasyonlarından uzaklaşıldıkça daha çok pil tüketiyor. Sinyal ararken karşılaşılan engeller de pil tüketimini artırıyor.

BBC’nin haberine göre akıllı telefon aktivitelerinden kaynaklanan ilave pil tüketimini ayırmanın mümkün olduğuna dikkat çeken ABD’deki Stanford Üniversitesi’nden uzmanlar, enerji tüketimiyle ilgili veri toplayan bir uygulama geliştirdi.

Yan Michalevsky, Dan Boneh ve Aaron Schulman ve Gabi Nakibly imzasını taşıyan araştırmada, “Kötü amaçlı telefon uygulamalarının ne GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi) ne de yerel internet sağlayıcılarının kablosuz internet ağına girme izni var. Bizim çalışmamız, cep telefonu şebekesi ve pil kullanımı verilerine girilmesi esasına dayanıyor. Ve bunlar, uygulamalar için çok yaygın olarak alınan ve kullanıcının şüphesini çekmeyecek izinler” denildi.

 

‘En güvenli yol pili çıkarmak’

telefon-pil

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren İngiltere’deki Surrey Üniversitesi’nden siber güvenlik uzmanı Prof. Alan Woodward, “Cep telefonlarının artık her yerde olması bizi izlemek için kullanılabilecekleri bu kadar çok yöntemin olması rahatsız edici. Bazen insanlar, akıllı telefonlarının jiroskoplardan GPS’lere pek çok sensörle, kamera ve mikrofonlarla dolu olduğunu unutuyorlar. Bu son çalışma, pil tüketimi gibi basit bir özelliğin bile, mahremiyetimizi ihlal etmek için kullanılabileceğini gösteriyor. Sanırım en güvenli yolun cep telefonları, pillerini çıkararak kullanmak ama bu da her telefonda mümkün değil” diye konuştu.

 

İzni kendi ellerimizle veriyoruz

konum

Halihazırda Android uygulaması indirilen Google Play mağazasında bu bilgiler için izin isteyen 179 uygulama mevcut. Örneğin müzik dinlemek, harita uygulamasını çalıştırmak, telefonda aranmak ve sosyal medyayı kullanmak cihazın pilini harcıyor. “Makine öğrenimi” hesaba katılarak bunlardan kaynaklanan pil kullanımı ayırt edilebiliyor. 3G kullanan telefonlarda gerçekleştirilen testlerin sonuçlarını açıklayan uzmanlar, “Geliştirdiğimiz algoritma, birkaç dakikalık enerji ölçümüyle, gürültünün ötesini görmeye başlıyor” diyor.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın