15 milyon Telegram kullanıcısının bilgileri çalındı!

Aylık aktif 100 milyon kullanıcısı olan anlık mesajlaşma servisi Telegram siber saldırıya uğradı. İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı olduğu iddia edilen hacker grubu Rocket Kitten’in gerçekleştirdiği saldırı sonucu 15 milyondan fazla Telegram kullanıcı bilgisi çalındı. Reuters’ın haberine göre 20 milyon Telegram kullanıcısının olduğu İran’da en az 15 milyon kişinin telefon bilgisihacker’ların eline geçti.

Yaşanan saldırı olayını Telegram da resmi blogundan yayınladığı “Sakin olun!” mesajıyla doğruladı. Açıklamada, “Telegram kullanıcıların telefon rehberlerine dayalı olarak çalışıyor. Herhangi bir taraf, potansiyel bir telefon numarasının sisteme kayıtlı olup olmadığını kontrol edebiliyor. Bu yöntem, WhatsApp ve Facebook Messenger gibi diğer mesajlaşma uygulamaları için de geçerli” denildi. Telegram kullanıcılarına yönelik olarak şu uyarıyı yaptı:

 SMS doğrulama kodlarına müdahale konusunda bazı ülkelerdeki kullanıcılardan çeşitli bildirimler alınca, kullanıcılarımızı korumak için geçen yıl ‘2 Adımlı Doğrulama’yı sunduk. Eğer mobil operatörünüzün SMS kodlarına müdahale ettiğini düşünüyorsanız, SMS doğrulamasının yanısıra ek bir şifre ile hesabınızı korumak için ‘2 Adımlı Doğrulama’yı kullanabilirsiniz. Eğer bunu yaparsanız, saldırganın yapabileceği bir şey yok.”

Almanya’da Rus kurdu, Ortadoğu kullanıyor

telegram-iran-2Rus internet girişimcisi Pavel Durov tarafından 2013 yılının Ağustos ayında Almanya – Berlin merkezli olarak kurulan Telegram, sunduğu güvenlik altyapısı ve uçtan-uca şifreleme (end-to-end) özelliği nedeniyle İran başta olmak üzere Ortadoğu’da yaygın olarak kullanılıyor.

Mart 2016 itibariyle aylık aktif 100 milyon kullanıcı sayısını aşan Telegram üzerinden günde toplam 15 milyar mesaj gönderiliyor. Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan Telegram’da kullanıcı başına günlük ortalama mesaj sayısı 150’yi buluyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın