Telsim’e borcu olanlar dikkat: Bitmeyen borç yeniden kapınızda!

Türkiye GSM sektöründe 1994 ile 2006 yılları arasında faaliyet gösteren Telsim’e borcu olanlara hukuk bürolarından yeni uyarı mektupları gönderilmeye başlandı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile çalışan 100’den fazla hukuk bürosu aracılığıyla eski abonelere gönderilen uyarı mektubunda, Telsim borcu olanlar ödeme yapmaya çağrılıyor.

telsim-borcu-uyari-mektubuUyarı mektubunda, “Telsim’e olan borcunuzun ödenmediği tespit edilmiştir… Sizi Telsim olarak ödeme yapmaya davet ediyoruz. Ödeme yapmayı kabul etmediğiniz takdirde, icra takibi başlatılacaktır…” deniliyor.

TMSF istedi, hukuk büroları harekete geçti

Anlaşmalı hukuk bürolarından aldığımız bilgiye göre sözkonusu alacakların tahsilatının hızlandırılması için TMSF’den aracı hukuk bürolarına yeni bir talep iletilmiş. Bu talep doğrultusunda da hukuk büroları Telsim’e borcu olan eski abonelere yeni uyarı mektupları göndermeye başlamış.

Sözkonusu eski fatura borçlarıyla ilgili olarak tüketicilerin yasal yolları kullanma hakkı mevcut. Ancak hem yasal sürecin uzaması hem de bu süreçteki masraflar nedeniyle çoğu abone borcunu ödeme yoluna gidiyor.

telsimborcumbitsin

Telsim’e borcu olan abonelerin, borçlarını sorgulayabildikleri ve ödeme sürecine yönlendirildikleri telsimborcumbitsin.com adlı bir web sitesi bulunuyor. TMSF’nin sunucularında yer alan bu site üzerinden GSM numarası veya ad ve soyad ile borç sorgulaması yapılabiliyor. 

Ancak konuyla ilgili olarak, hem kişisel bilgilerin ifşa edilmesi hem de Tüketici Mahkemeleri’ne de taşınan tartışmalı 10 yıllık zamanaşımı süresi açısından tüketici dernekleri tepkili.

Telsim’in borçları Vodafone’a devredilmemişti

Hatırlanacağı üzere 1994 yılında kurulan ve sahibi Uzan Grubu’nun borçlarından dolayı 2004 yılında TMSF tarafından el konulan Telsim, 2005 yılının sonunda satışa çıkarılmış ve ihaleye en yüksek teklifi veren Vodafone’a 2006 yılında devredilmişti.

telsim-vodafoneMayıs 2006’da Telsim’in tüm varlıkları, lisans hakları ve baz istasyonları Vodafone’a geçmiş, ancak Telsim’in 24 Mayıs 2006 tarihine kadar olan borçları Vodafone’a devredilmemişti.

Dolayısıyla 24 Mayıs 2006 tarihinden önceki tüm borçların takibi, TMSF bünyesindeki Telsim Mobil Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılmaya devam ediliyor.

Eski tüm borçlarınızı buradan sorgulayın

Bu vesileyle, unuttuğunuz mobil, sabit, internet, kablo TV veya uydu hizmetleriyle ilgili eski borçlarınızı e-devlet üzerinden toplu olarak sorgulayabileceğiniz hatırlatmak isteriz.

Mevcut ve yasal takibe düşen borcunuzun olup olmadığını kontrol etmek ve varsa bu borçlarınızı ödemek için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından e-devlet üzerinden sunulan aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Borç Sorgulama


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın