Uzayda rakibi yok, dünyada kârı! [Tesla 2017 yılı performansı]

Gözler uzayın derinliklerindeki elektrikli spor otomobildeyken, Tesla tarihinin en büyük zararını açıkladı. Tesla rekor zarar etti ama Musk’ın hayalleri insanlarla birlikte yatırımcısını da cezbetmeye devam etti. 

SpaceX roketiyle birlikte Tesla Roadster’ın roketinin uzaya gönderilmesinin bir gün ardından Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla Motors’un, şirket tarihinin zararlarla dolu en kötü bilançosu açıklandı. SpaceX ile uzaya, SolarCity ile güneş enerjsine, Tesla ile geleceğin otomobiline odaklanan şirket, 2017’nin son çeyreğinde 675 milyon dolarla tarihinin en büyük zararını yazdı.

Tesla Motors’un finansal sonuçlarına göre şirketin gelirleri 2017’de yüzde 52’lik artışla 8.5 milyar dolara çıktı. Ancak Model 3 yatırım harcamalarının etkisiyle 2016’nın son çeyreğinde 121 milyon dolar olan Tesla’nın zararı geçen yılın aynı döneminde 675 milyon doları geçti.  

Tesla’nın yıllık zararı da 773 milyon dolardan 2.2 milyar dolara fırladı. Hem çeyrek hem de yıllık bazda tarihinin en büyük zararını yazan Tesla’nın 2008-2017 yılları arasındaki toplam zararı da 5.2 milyar doları aştı.

Yatırımcı: Umudu yeter

Tesla’nın 10 yıllık zarar tablosuna karşın, yatırımcıları ise şirketin geleceğinden ve Musk’ın vizyonundan oldukça umutlu. 2010’da borsaya açılan Tesla’nın o tarihte 20 dolarlık hisse fiyatı 2017’yi 310 dolardan kapattı. Şirketin piyasa değeri de son 8 yılda 2.5 milyar dolardan 50 milyar doların üzerine çıkarak yüzde 1996 arttı.  Açıklanan sonuçların ardından yüzde 3’ten fazla değerlenen Tesla’nın hisse fiyatı 350 dolara, piyasa değeri de 60 milyar dolara dayandı.

Ruslar: Harika bir numaraydı

Rusya Uzay Ajansı Roscosmos sözcüsü Igor Burenkov, Musk’ın Tesla Roadster’ı uzaya göndermesiyle ilgili “Harika bir numaraydı” değerlendirmesini yaptı. Sözcü, “Yatırım çekmek için her türlü reklamı yapıyorlar. Tesla iyi iş yapmıyor. Bunu herkes biliyor. Bu mükemmel bir numaraydı” dedi

Son kareyi paylaştı

Elon Musk, Mars yörüngesine gönderilen Tesla Roadster’in son canlı görüntüsünü Instagram hesabı üzerinden paylaştı. Canlı yayın için üzerine koydukları bataryanın 12 saat dayanabildiğini belirten Musk bu süre dolduğu için bu fotoğrafın, onun son fotoğrafı olabileceğini belirtti.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın