Silinmiş tweet ve sayfaları Teyit.link ile bulun!

Online platformlardaki haberler için doğrulama platformu Teyit.org,  internet sayfalarının kopyasını alarak; online görüntülenebilecek şekilde kaydeden Teyit.link servisini açtı.  İnternette yer alan şüpheli bilgileri tarayıp, analiz haline getirerek okurlarına sunan doğrulama platformu Teyit.org’un kullanıma açtığı teyit.link aracı, internette silinen sayfalara erişme, Twitter’da silinmiş tweet bulma imkanı da sunuyor.

Teyit.link internette karşılaştığınız her linkin arşivini almanızı sağlıyor. Karşılaştığınız önemli bir web sayfasını silinmeden korumak, silinse bile erişmeye devam etmek istiyorsanız teyit.link’e girerek ilgili linki arşivlere ekleyebiliyorsunuz. 

Ayrıca teyit.link içerisinde bir arama motoru da bulunuyor. İnternette aradığınız  bir konu, makale ya da ‘tweet’in silinmiş olduğunu düşünüyorsanız, bu arama motoru üzerinden sözkonusu içeriğin daha önce arşivlere kaydedilip kaydedilmediğine göz atabiliyorsunuz.

Türkiye’nin ‘gördüğü haberlere inanma’ oranının en düşük olduğu ülkelerden biri olmasından hareketle geliştirilen Teyit.org’ta kullanıcılar, sitede yer alan form üzerinden, e-posta ile veya WhatsApp aracılığıyla internette gördükleri şüpheli bir bilginin veya haberin incelenmesi için talep iletebiliyor.

Platform, teyit.link’e neden ihtiyaç duyulduğu konusunda ise şu açıklamayı yapıyor:

Twitter’da dolaşırken ‘skandal’ bir tweet ile karşı karşıya geldiğinizi farz edin. Tweeti takipçilerinizle paylaşmak için alıntılayarak retweetlediniz. Aynı şeyi yüzlerce kullanıcı yaptı ve ‘skandal’ tweeti atan siyasetçi ya da medya kuruluşu yaptığı hatanın farkına varıp tweeti sildi.

Üzerine yorum veya belki haber yaptığınız materyal birden ortadan kayboldu! Retweetiniz boşa düştü, haberleriniz delilsiz kaldı. Ne yaparsınız? Belki bir ekran görüntüsü bulur tweetin ekran görüntüsüyle konuyu tekrar gündeme getirirsiniz.

Peki paylaştığınız ekran görüntüsünün sahte ya da montaj olmadığını nasıl ispatlayabilirsiniz?

Bir tweet ya da haber ortadan kaybolduktan, linkler öldükten sonra onları geri getirme ihtimali çok düşüktür. Çoğu zaman Google aramalarında link ölmeden önceki görüntüsüne erişme ihtimaliniz vardır ancak ‘Google önbellek’ bu eski versiyonları kısa süreliğine hafızasında tutar. 

Popüler web sayfalarının eski görüntülerine archive.org’un ‘Wayback Machine’ yani zamanda yolculuk yapmanızı sağlayan aracıyla ulaşmak mümkün olabilir. Ancak bu 5 dakikada silinen bir tweet için yeterli olmayabilir….”  

#Referandum2017 ile ilgili internette yayılan 15 şüpheli bilgi

Çoğu zaman özellikle siyasetçilerin attığı tweetler söz konusu olduğunda bir sürü ekran görüntüsüyle karşılaşıyoruz. Ancak artık sahte ve manipülatif caps’lerin de oldukça yaygınlaştığı düşünüldüğünde, Teyit.org ve Doğruluk Payı gibi online haber doğruma araçlarının Türkiye’deki önemi özellikle seçim ve referandum dönemlerinde giderek artıyor.

Bu vesileyle Teyit.org’un yapmış olduğu “Referandum 2017 ile ilgili internette yayılan 15 şüpheli bilgi” analizini de sizinle paylaşıyoruz. Ayrıntılı analizi buradan okuyabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın