Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, TİB kapatıldı!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde faaliyet gösteren Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, TİB kapatıldı. 15 Ağustos’taki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında TİB‘in kapatılmasıyla ilgili alınan resmi kararı, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş duyurdu.

TİB’in kapatılmasının 671 no’lu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ilgili yapılan ek düzenlemeler içinde olduğunu söyleyen Kurtulmuş, ilgili düzenleme TİB’in kapatılıp, yetkilerinin BTK’ya devredilmesinin ön görüldüğünü açıkladı. Kurtulmuş, “TİB kapatılmış ve TİB’in bütün yetkileri, sorumlulukları, personeli ve teknik bütün imkanları BTK’ya devredilmiştir” dedi.

TİB’in 15 Temmuz’daki darbe girişimindeki rolüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Ağustos’ta yaptığı açıklamadaArtık güçlü bir istihbarat ağı kurmamız şarttır… Mesela TİB’i kapatacağız. Çünkü bütün pisliklerin olduğu yerlerden biri de orası. Orayı kapatıp çalışanların hepsini de hazırlıklarını yaptık, gereği neyse yapacağız. TİB konusunda BTK gereken adımları kendisi atacak” demişti.

Erişim engeli kararlarının % 94’üne imza attı

tib-ana-sayfa

2005 yılında kurulan TİB, Türkiye’de telekominikasyon yoluyla yapılan iletişimin içeriğini kontrol etmekle yükümlü olarak faaliyet gösteriyordu. BTK bünyesinde doğrudan BTK Başkanına bağlı olarak faaliyet gösteren TİB, Telekomünikasyon İletişim Başkanı ile Hukuk, Teknik İşletme, Bilgi Sistemleri, İdari ve İnternet Daire Başkanlıkları’ndan oluşuyordu.

TİB’te Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı‘nın ilgili birimlerinden birer temsilci de bulunuyordu. Türkiye’de erişime engelli 112 bini aşkın sitenin yüzde 94’üne (105 bini aşkın site) yönelik karar TİB’ten çıkmış durumdaydı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın