Bu kez Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kapatılıyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde faaliyet gösteren Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, TİB kapatılıyor. Ankara’da düzenlenen Uluslararası Yatırımcılarla Yüksek Düzeyli Ekonomi Toplantısı‘nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Pislik yuvası” olarak nitelendirdiği Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın (TİB) kapatılacağını söyledi.

Erdoğan, TİB’in kapatılması ile ilgili olarak şöyle konuştu:

“Darbenin istihbaratının zamanında alınamaması, örgütün önce istihbarat teşkilatlarımızı çökertmek istemesinden kaynaklanıyor. İstihbarat örgütleri mecrileri uyarmamış. Uyarmadığı için düşmanlık yapmıştır. Artık güçlü bir istihbarat ağı kurmamız şarttır. Bu süreç Türkiye’nin devlet yapılanmasında bir revizyonuna fırsat hazırlamıştır. Mesela TİB’i kapatacağız. Çünkü bütün pisliklerin olduğu yerlerden biri de orası. Orayı kapatıp çalışanların hepsini de hazırlıklarını yaptık, gereği neyse yapacağız. TİB konusunda BTK gereken adımları kendisi atacak.”

Jandarma, MİT ve Emniyet’ten temsilcisi var

23 Temmuz 2005 tarihinde kurulan TİB, Türkiye’de telekominikasyon yoluyla yapılan iletişimin içeriğini kontrol etmekle yükümlü olarak faaliyet gösteriyor. BTK bünyesinde doğrudan BTK Başkanına bağlı olarak faaliyet gösteren TİB, Telekomünikasyon İletişim Başkanı ile Hukuk, Teknik İşletme, Bilgi Sistemleri, İdari ve İnternet Daire Başkanlıkları’ndan oluşuyor.

tib-gov-trTİB’te Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı‘nın ilgili birimlerinden birer temsilci de bulunuyor. Türkiye dışında veya içinde barındırılan içeriklere erişimi idari kararla engelleme yetkisine sahip olan TİB, özellikle internet sitelerinin sansürlenmesi konusunda da adından sıkça söz ettiren bir kurum.

Hatta Engelli Web’in verilerine göre şu anda Türkiye’de erişime engelli 112 bini aşkın sitenin yüzde 94’üne (105 bini aşkın site) yönelik karar TİB’ten çıkmış durumda. TİB’in kronolojik tarihi ile ilgili ayrıntılı bilgiye (kapatılıncaya kadar…) buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın