Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk lisesi Tink açılıyor

Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojilerinde uzman ilk uygulamalı teknoloji lisesi Teknoloji ve İnsan Kolejleri (Tink) kuruldu. 2017-2018 öğretim yılında öğrenci alımına başlayacak olan Tink Koleji, kodlama, programcılık, robotik, girişimcilik, ‘maker’ ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerine odaklanacak.

Türkiye’nin kendi teknolojisini üretecek nesillere ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Tink’in kurucusu ve CEO’su  Zeynep Dereli, “Türkiye orta gelir tuzağından çıkacaksa mutlaka Endüstri 4.0’a yatırım yapması lazım. Bu da yurtdışından en pahalı makineleri getirip, kurmakla olmuyor. Bunları çalıştıracak insan gücüne ve yetkinliklerine ihtiyaç var” dedi.

Endüstri 4.0’ın insan kaynağını liseden yetiştirmek istediklerini belirten Tink’in kurucusu Dereli, “Üç boyutlu (3D) ve artırılmış gerçeklikle (AR) 360 derece eğitim vereceğiz” diyor.

Türkiye’nin yetenek gelişimine yatırım konusunda 61 ülke arasında 54. sırada olduğunu belirten Dereli, “Endüstri 4.0 ile bugün var olan pek çok meslek ortadan kalkacak, yepyeni meslekler doğacak” diye konuştu. Tink’te teknolojiyi eğitim müfredatına entegre ederek yeni dünyaya uygun bir içerik hazırladıklarını aktaran Dereli, şunları söyledi:

Zeynep Dereli

“Türkiye’de 19-22 yaş arasında mutluluk oranı yüzde 55. Çünkü gençler gelecek ile ilgili kaygılılar. İstedikleri gibi işi bulamıyorlar, işe giriş oranları çok düşük. Genç işsizlikteki tablo ortada. Endüstri 4.0’ı yakalamak için ise çağa uygun mesleki eğitim şart. Ki Türkiye olarak bizim endüstrimiz daha 2.0’da.”

Şu anda ABD’de iki okulda pilot olarak uygulanan ve öğrencilerin 3D ve AR ile 360 derece eğitim almalarını sağlayan bir programı Türkiye’ye getireceklerini söyleyen Zeynep Dereli, “Mesele akıllı tahta koymakta değil, bütün sistemlerin buna entegrasyonunda. Akıllı tahta olmalı ama bunun olması için okulda  internet altyapısı da olmalı” dedi.

3 milyon dolarlık yatırım

“Şimdiki yeni nesil online dünyada çok sosyal ama offline dünyada sohbet edemiyorlar. Bu yüzden insan faktörünü göz ardı etmeyen bir teknoloji yaklaşımı ile eğitimi birleştirmek lazım” diyen Zeynep Dereli, 2017-2018 yılında öğrenci alımına başlayacakları okul ile ilgili şu bilgileri verdi:

* İlk kampüsümüz İstanbul Sancaktepe’de. 6 yıl çinde 20 farklı kampüste olmak istiyoruz. 2’si İstanbul’da 18’i farklı şehirlerde olacak. Bu sene 500 öğrenci alacağız. Şu ana kadar yaklaşık 3 milyon dolarlık yatırım yaptık. Türkiye’de kurduğumuz eğitim sistemini Ortadoğu ve Körfez ülkelerine de taşımak istiyoruz.

* Kodlama, robotik, AR, girişimcilik, ‘maker’ ‘dijital vatandaşlık’ gibi derslerimiz olacak. “Girişimcilik” dersimizde öğrencilerimiz 10’ar kişilik şirketler kuracak. Biri para bulacak, biri avukatı, diğeri muhasebecisi, bir diğer kurumsal iletişimci… olacak. İş fikirlerini hayata geçirmeye çalışacaklar. Başarılı olanları yurtdışına yollayacağız. İki kuluçka merkezi ile anlaştık, en başarılı iki projeyi finanse edecekler.

MEB teşviği ile yıllık ücret 14 bin TL

* İlk yıl öğretmen kadromuz 80 kişi olacak. Eğitim dili yarısı İngilizce, yarısı Türkçe.  Yıllık okul ücreti 19 bin 500 TL + KDV. Ama Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) mesleki eğitime verdiği ve herkesin yararlanabileceği teşvikle birlikte bu rakam, 14 bin TL’ye geliyor.

* Her öğrencimizin bir ‘mentor’ öğretmeni olacak. Facebook başta olmak üzere pek çok teknoloji devinin kurucusu da aslında üniversiteyi bitirmemiş ama çok büyük işer yapmış insanlar. Biz de bu doğrultuda liseden girişimci çıkarmak ve işe hazır mezunlar yetiştirmek istiyoruz.

En büyük iddiamız 21. yüzyıla ve işe hazır mezun yetiştirmek. Kibar Holding, Zorlu Holding, Arkas, Arçelik, Microsoft, Google, Intel, Yemeksepeti gibi pek çok şirketle işbirliği anlaşmamız var. Bu şirketler, bize özel staj kotası sunacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın