TMSF: Telsim borçları için zaman aşımı söz konusu değil!

TeknoYO!’nun gündeme taşıdığı (ve diğer basın organlarında aynen kopyalanıp, kaynak gösterilmeden kullanılan!) Telsim’e borcu olanlara abonelere hukuk bürolarından gönderilen yeni uyarı mektuplarıyla ilgili olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) açıklama geldi. TMSF Telsim açıklamasında, abone alacaklarına ilişkin dosyalar konusunda, “Avukatlar tarafından işlem yapılan dosyaların zaman aşımına uğraması söz konusu değildir” denildi.

TMSF’nin açıklamasında , “Telsim’in abone alacaklarına ilişkin dosyaları sözleşmeli hukuk büroları tarafından takip edilmiş ve halen takip edilmektedir. Avukatlar tarafından işlem yapılan dosyaların zaman aşımına uğraması söz konusu değildir” ifadelerine yer verildi.

tmsf-bina‘Sözleşmeli vekillerle borçları tahsil ediyoruz’

Açıklamada, bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerde ’10 yıl önce TMSF’ye devredilen Telsim tarafından borçlulara icra takibi mektupları gönderilmeye başlandığı belirtilerek, bu bildirimlere itibar edilmemesi zira bu borçların zaman aşımına uğradığı’ şeklinde bir tüketici derneği başkanının beyanlarına yer verildiği hatırlatıldı.

Telsim’in, operatörlük lisansının Vodafone‘a devredildiği 24 Mayıs 2006 tarihinden itibaren geçmiş dönem GSM fatura alacaklarının tahsilatı amacıyla, sözleşmeli vekiller eliyle borçlulara ulaşarak gerek idari gerek icra takibi yoluyla fatura borçlarını tahsil ettiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

‘Dosyaları hukuk büroları takip ediyor’

“Bu kapsamda, borçlular borçları ile ilgili itirazlarını icra dairelerine, ikamet ettikleri bölgenin tüketici hakem heyetlerine ve diğer yasal yollara müracaat edebilmektedir. Adli mercilerce verilen kararlar borçlunun lehine olduğunda dosya kapatılmaktadır. Telsim, devir tarihinden itibaren bu yana kamu borcuna mahsup etmek üzere çalışmalarını sürdürmekte olup bundan sonra da bu çalışmalar aynı şekilde devam edecektir.

Telsim’in faaliyetleri daha evvel de basın yayın organlarında yer almış, bu faaliyetlerin bugün itibariyle yeniden gündeme getirilmesi ve işlemlerin ‘hukuksuzmuş’ gibi değerlendirilmesinin nedeni anlaşılamamıştır.

Her ne kadar söz konusu haberlerde zaman aşımı hususundan bahsedilmekteyse de Telsim’in abone alacaklarına ilişkin dosyaları bu süreçte sözleşmeli hukuk büroları tarafından takip edilmiş ve halen takip edilmektedir. Avukatlar tarafından işlem yapılan dosyaların zaman aşımına uğraması söz konusu değildir.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın