Apple’ın satın aldığı sosyal ağ analiz platformu Topsy kapandı!

Apple’ın 2013 yılı sonunda satın alarak bünyesine kattığı sosyal medya analiz platformu Topsy’yi kapattı. Apple’ın 2 yıl önce yaklaşık 200 milyon dolara satın aldığı ve Twitter başta olmak üzere sosyal ağlarda yayınlanan milyarlarca içerikten oluşan bir veritabanına sahip olan Topsy’nin fişini resmen çekti.

Topsy-arama

Kullanıcıların, sosyal ağlarda kelime, resim, anlık popüler olan içerikler gibi derinlemesine sorgu yapabilmesine olanak sağlayan platform, 2007 yılında açılmıştı. 2006 yılında analize başlayan ve o tarihten bu yana 500 milyarı aşkın tweet’i arşivleyen Topsy, hem bireysel hem de kurumsal kullanıcıların sosyal medya analizi için kullandığı en popüler araçtı.

Topsy’nin resmi Twitter hesabından attığı son tweet şu oldu: (Son tweet’imizi aradık.)

Siri’ye entegre edilecek

apple-topsyMarkaların etki analizi için kullandığı Topsy, yayıncılar için de sosyal medya trend olan konuların keşfi için yaygın olarak kullanılıyordu. 16 Aralık 2015 (bugün) itibariyle kapatılan Topsy.com’a ulaşmak isteyen kullanıcılar, Apple’ın resmi destek sayfasına yönlendiriliyor.

Apple’ın Topsy kullanıcılarını yönlendirdiği sayfadaki verilen bilgilere bakılırsa, sosyal ağlardaki derinlemesine keşif işlevini Apple kendi platformundaki “Hızlı Arama” ve sanal asistanı Siriye taşıyacak. 

Apple’ın iTunes üzerinden popüler olabilecek müzik ve fimleri öne çıkartmak için Topsy alt yapısının kullanmak da planları arasında.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın