Trafikte çıldırmak istemeyenlerin kullanması gereken 6 uygulama

Bir kabus gibi başımızda ve her gün çekiyoruz. Tabii ki trafikten bahsediyoruz. Günde dakikalarımızı ve hatta saatlerimizi çalan trafiğe en iyi çözüm yine teknolojiden geliyor. ‘Cep’lere indirilecek küçük bir uygulamayla bile trafikte geçireceğiniz saatleri size iade edebilir. İşte trafikte saçınızı başınızı yolmanızı engelleyecek teknolojiler…

 

1 – Sokak arasından kaçış!

yandex-trafik

Trafikten kaçış için ana yollar iyi bir çözüm değil. Bunun için arka sokakları da kullanmak gerekiyor. Trafikteki araçlardan anlık olarak trafik yoğunluk bilgisini alan Yandex.Haritalar uygulaması en iyi seçeneklerden biri. Trafikten kaçmak isteyen kullanıcılar, Yandex.Haritalar’ı kullanarak yoğunluğu az olan ara sokakları kullanabiliyor. Yandex.Haritalar’ın iOS ve Android uygulamasını indirebilirsiniz.

 

2 – Toplu ulaşımı unutmayın

toplu-ulasim-trafi

Konserve gibi toplu ulaşım araçlarını da kullanmak ayrı bir işkence. Ancak bunun da çözümü var. Trafik yoğunluğu bilgilerinin yanı sıra toplu ulaşımdaki yoğunluğa da yer veren Trafi, son zamanlarda çıkış yapan uygulamalardan biri oldu. Trafi, kullanıcılara toplu taşıma, taksi, bisiklet ya da yaya yoluyla gerçekleştirilen ulaşımlarda, gerçek zamanlı trafik verilerini de göz önüne alarak rota önerileri sunuyor.

 

3 – Yerli malı yurdun malı

basartrafik

Google’ın haritalarına da destek veren halis muhlis yerli teknoloji şirketi Başarsoft iyi bir seçenek. ‘BAŞARTRAFİK’ adındaki uygulama, kullanıcılara anlık bildirimlerle trafik hakkında bilgiler veriyor. Yoğunluk, yol çalışması, radar noktaları ve kazalar kullanıcılara bildiriliyor.

 

4 – Arkadaş yardımı

waze

Google’ın milyonlarca dolar vererek satın aldığı Waze, trafikten kaçış için iyi bir seçenek. Trafikteki arkadaşlarınızdan bilgi toplayan Waze, bu bilgilere göre trafik yoğunluğunu hesaplıyor. Böylece trafik durumuyla ilgili güncellemeleri anlık olarak alınabiliyor.

 

5 – Belediye işi

ibb-cep-trafik

En eski trafik yoğunluğu uygulamalarından biri olan İBB Trafik, ana yollar konusunda en başarılı uygulamalardan biri. Ancak uygulamada ara sokaklar görünmüyor. Yine de denemekte fayda var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen uygulama ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulamanın iOS, Android ve Windows Phone sürümleri bulunuyor.

 

6 – Navigasyonsuz olmaz

navigasyon-cihazlari

Navigasyon cihazları hala en iyi seçeneklerden biri. Otomobil üreticilerinin yanı sıra TomTom veya Navitech gibi birçok şirket tarafından üretilen navigasyon cihazları trafik sorununa ilaç olacak nitelikte.

 

Bonus: Radyonuz açık kalsın

radyo-trafik

Otomobilinize bindiniz ve hemen radyonuzu 104.2’ye ayarlayın. Trafikteki diğer kullanıcılardan canlı telefon bağlantıları yapan Radyo Trafik ile trafikten kurtulmanız mümkün. Dinleyicilere anlık olarak trafik yoğunluğu bildiriliyor. Kazalar veya yol yapım çalışmaları da bu rado frekansında.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın