TRT’nin arşiv sitesi ‘TRT Arşiv’ açıldı

TRT‘nin 1968 ile 2016 arasındaki kayıtlarından oluşan arşivi internete taşındı. TRT Arşiv Dairesi Başkanlığı’nın hazırladığı TRT Arşiv sitesi trtarsiv.com adresi üzerinden kullanıma açıldı.

Kişiler, Zaman, Yer, Olay, Programlar, Diziler ve Özel Videolar kategorileri bulunan TRT Arşiv sitesinde zaman çizelgesi üzerinden de video içeriklere ulaşmak mümkün. İçerikler Facebook, Twitter ve Facebook Messenger üzerinden paylaşılabiliyor.

Site, TRT tarafından çekilen görüntülerin yanı sıra, TRT’nin arşivinde olup, TRT’nin yayın hayatına başlamasından önceki dönemlere ait ve diğer devlet kaynaklarından temin edilen görüntüler de bulunuyor.

TRT arşiv sitesi 200 bin saati bulacak

TRT’nin Haziran 2014’te başlattığı dijital arşiv projesi, arşivlerinin detaylı olarak tasniflenerek reprodüksiyonların internetten kullanıcıya sunulması uygulaması olarak hayata geçirilmiş.

TRT Arşiv’in tanıtımında verilen bilgiye gören TRT’nin 200 bin saatlik görsel bir arşivi bulunuyor ve açılan site üzerinden bu arşivin tamamının internet kullanıcılarına açılması hedefleniyor. Sitede ilerleyen dönemde bu görsel arşivin yanısıra TRT’nin ses arşivinin de eklenmesi planlanıyor.

Olayları, kişileri, mekanları ve hafızamızda yer etmiş ya da unutulmuş sahneleri dijital kuşakla tanıştıran arşivden, teknoloji özelinde iki videodan bahsetmeden de edemedik.  Bunlardan birincisi (sabit) ev telefonu abonesi olabilmek için 5 yıl sıra beklenen 1977’deki “Telefon Şart” videosu. Diğeri ise “90’larda Cep Telefonu” videosu…


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın