Şimdi onlar düşünsün! Trump hangi teknoloji devine ne demişti?

Donald Trump’ın ABD’nin yeni başkanı seçilmesinin ardından, Silikon Vadisi’nin önde gelen şirketleri kara kara düşünmeye başladı. Bu şirketlerin başında ise hiç şüphesiz ki dünya e-ticaret devi Amazon var. Çünkü, Twitter’daki Trump Amazon kavgası, sosyal medyada kalacak gibi görünmüyor!

Seçim yarışı sırasında Amazon’u vergi yolsuzluğu ile suçlayan Donald Trump’a, Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un cevabı, “Sonunda DonaldTrump’ın iftirasına uğradık. Ancak onun için Blue Origin roketinde hala bir yer ayıracağım” diyerek, Trump’ın uzaya gönderilmesi gerektiğini söylemişti.

Amazon bir günde 8 milyar dolar kaybetti

Seçim sonuçlarının beli olmasının ardından Amazon hisseleri yüzde 2’den fazla kayıpla, teknoloji devleri arasında en fazla değer kaydeden şirketlerin başında yer aldı. Amazon’un piyasa değeri de sadece bir günde 8 milyar dolardan fazla eridi.

Ancak anlaşılan Trump’ın başkan olması sadece Amazon’u sarmayacak.  Bakın, Donald Trump, teknoloji alanındaki şirketlere yönelik neler söylemişti:

‘Apple, lanet olası şeylerini burada üretecek’

apple_trump“Bu ülkede muhteşem insanlarımız var: Zeki, keskin, enerjik. Muhteşemler. Ben Amerika’yı yeniden muhteşem yapacağımızı söylüyorum ve inanıyorum ki, Apple’ı lanet olası bilgisayarlarını ve şeylerini başka ülkeler yerine ABD’de üretmeye ikna edeceğiz. Apple ve Apple gibi yurtdışında üretim yapan diğer Amerikalı şirketleri ABD’ye geri getirmek, ülkem için kurduğum gerçek düşlerden biri…”

‘Twitter, Facebook, Google sahtekar medya!’

“Vay be, Twitter, Google ve Facebook, FBI’ın Clinton hakkında yürüttüğü ceza soruşturmalarını gizliyor. Çok sahtekar medya!”

(Ayrıca seçim döneminde, Donald Trump’ın nefret içerikli söylemlerinin olduğu bir video Facebook’a yüklenmiş, bu videonun kaldırılmaması üzerine Facebook çalışanları birbirine düşmüştü. Olaya dahil olan Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, bir ABD başkan adayının sözlerini sansürlemenin demokratik seçimlerin sağlığı açısından doğru olmayacağını savunarak, videonun yayında kalmasına karar vermişti.

‘Amazon tam bir vergi barınağı’

primeday_trump“Washington Post, bir servet kaybediyor. Jeff Bezos hiç kâr etmeyen bu şirketi Amazon’un vergilerini düşürmek için elde tutuyor. Washington Post para kaybediyor ve Jeff Bezos’a Amazon’un vergilerini düşük göstererek halkı kandırma gücünü veriyor. Tam bir vergi barınağı… Eğer Amazon adil şekilde vergi ödemek zorunda kalırsa, hisse değerleri yere çakılır ve bir kağıt torba gibi söner. Washington Post dolandırıcılığı onları koruyor”

Göçmen planını yerden yere vurdular…

mark-zuckerberg-trump-clintonTrump’ın “göçmen planını” saçma olarak nitelendiren imza kampanyasına Facebook’un Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg de destek vermişti. Göçmenlerin sınır dışı edilmesi planını yerden yere vuran bildiriye, Zuckerberg’in yanısıra Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Linkedin’in Kurucusu Reid Hoffman, Dropbox’ın Kurucusu ve CEO’su Drew Houston, Airbnb’nin Kurucu Ortağı ve CEO’su Brian Chesky, Netflix’in Kurucusu ve CEO’su Reed Hastings, Qualcomm’un Kurucu Ortağı Irwin Jacobs, Yahoo’nun CEO’su  Marissa Mayer, Zynga’nın Kurucusu Mark Pincus, Google’ın (yeni adıyla Alphabet’in) Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Instagram’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Kevin Systrom gibi teknoloji dünyasının önde gelen onlarca ismi de imza atmıştı.

‘İnternet tamamen kapatılabilir’

“ABD’li vatandaşların IŞİD’e katılımını önlemek için özellikle bazı bölgelerde internetin tamamen kapatılması gerek. Şimdi bana ‘ama ifade özgürlüğü ne olacak?’ diye soracaklar. Bunlar ahmaklar, biz de ahmak çok… ABD, internet yüzünden birçok vatandaşını kaybetti, artık bir şeyler yapmak gerekiyor…”

Tim Cook, Clinton’ın adayıydı

tim-cook-trumpWikiLeaks tarafından ele geçirilip, sızdırılan Hillary Clinton’ın başkanlık seçimleri öncesi oluşturduğu Başkan Yardımcısı Adayları listesinde Apple’ın CEO’su Tim Cook ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates de bulunuyordu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın