Donald Trump: Apple’ın lanet olası şeylerini ABD’de üreteceğiz!

ABD’de bu yıl yapılacak olan Başkanlık Seçimleri’nde aday olmak için yarışan ve söylediği sözlerle dünya çapında tepkileri de üzerine çeken Cumhuriyetçilerin aday adayı Donald Trump, bu kez Apple’a çattı. Trump, seçim yarışı kapsamında Virginia’daki Liberty Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, Apple’ın akıllı telefonu iPhone başta olmak üzere tüm ürünlerini ABD sınırları içinde üretmesini sağlamak için çalışacağını söyledi.

donald-trump-sovTrump, bu kez Apple’ın ABD sınırları dışında ürettiği ürünlerinin üretim sürecinin yeniden ABD’ye kaydırılabileceği iddiası ile “şov” yaptı.

Sadece şov…

Donald Trump, “Bu ülkede muhteşem insanlarımız var: Zeki, keskin, enerjik. Muhteşemler. Ben Amerika’yı yeniden muhteşem yapacağımızı söylüyorum ve inanıyorum ki, Apple’ı lanet olası bilgisayarlarını ve şeylerini başka ülkeler yerine ABD’de üretmeye ikna edeceğiz” dedi.

“Apple ve Apple gibi yurtdışında üretim yapan diğer Amerikalı şirketleri ABD’ye geri getirmek, ülkem için kurduğum gerçek düşlerden biri” diyen Donald Trump’ın teknoloji dünyasının gerçeklerinden uzak olan bu çıkışı, sansasyonel aday adayının yeni bir şovu olarak değerlendirildi.

Çin’de üretiyor çünkü işçisine % 1’ini veriyor!

foxconn-iphone

2013’te MacBook üretiminin bir kısmını ABD’ye taşıyan Apple, iPhone, iPad ve Apple Watch modellerinin tamamını Çin’de üretiyor. Ancak bu Mac’lerde bile “Made in USA” yerine, “Assembled in USA” (son montajı ABD’de yapılmıştır) ibaresi dikkat çekiyor.

Çünkü, Apple ürünlerini Çin’de ucuz işgücü ile ürettiği için toplam ürün maliyetleri içindeki işçiliğin payı da yüzde 1’i geçmiyor. Apple Watch’ta 2.5 dolar olan işçilik maliyeti, iPhone 6S’te 4.5 doları, iPad Air 2’de ise 5 doları geçmiyor.

Satış Fiyatı İşçilik Maliyeti Toplam Üretim Maliyeti İşçilik Payı
iPhone 6S (64 GB) 749 $ 4.5 $ 234 $ 0.6%
Apple Watch Sport (38 mm) 349 $ 2.5 $ 84 $ 0.7%
iPad Air 2 (16 GB, Wi-Fi) 499 $ 5 $ 270 $ 1%

Kaynak: IHS Teardowns

Bu rakamlarla ABD’de üretmek hayal

Eğer Apple bu ürünlerini  genel merkezinin bulunduğu California eyaletinde üretirse, saatlik en az 10 dolarlık bir ücret ödemek zorunda kalacak. Mevcut koşullarda Çin’deki teknoloji üretim üssü Foxconn‘da işçiler, aylık 350 dolar olmak üzere yıllık 4 bin dolar ancak kazanabiliyor (bitmeyen çalışma saatleri ve intihara kadar sürükleyen koşulları ise cabası!). ABD’de ise ortalama bir çalışanın yıllık kazancı 40 bin doları geçiyor, insanca çalışma saatleri ve koşuları ise zaten yasalarla güvence altında!


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın