Trump kazandı, Silikon Vadisi kaybetti!

ABD’deki başkanlık seçimlerini büyük sürpriz yaparak kazanan Donald Trump, en büyük şoku Silikon Vadisi’nde yaşattı. Demokrat Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Donald Trump’ın yarıştığı seçimleri, Silikon Vadisi’nin önde gelen teknoloji devlerinin yöneticilerinin “İnovasyon için tehlike” olarak gösterdikleri Trump, kazandı. Trump Silikon Vadisi devlerinde hayal kırıklığı yarattı.

Apple, Google, Facebook, Twitter, Yelp, Slack, Qualcomm, Bitly, Tumblr, Massachusetts Institute of Technology (MIT), Khosla Ventures, Sun Microsystems, Reddit, Box, Tinder, eBay, Zynga, Seagate, Samsung, Wikipedia, Instagram, Cisco, ve Snapchat’in de olduğu 140’dan fazla kurum ve kuruluşun üs düzey yöneticisi Temmuz 2016’da Donald Trump’a karşı birleştiklerini kamuoyuna duyurmuşlardı.

‘İnovasyon için fekalet olur!’ demişlerdi

trump_valleySilikon Vadisi’nin önde gelen isimleri, kamuoyuyla paylaştıkları açık mektup ile Cumhuriyetçilerin Başkan adayı Trump’ın Amerika’nın dünyanın imrenerek baktığı inovasyon kültürüne zarar vereceğini ileri sürmüşlerdi.

Trump profilinin inovasyon kültürü ile taban tabana zıt olduğunu vurgulayan teknolojinin liderleri, “Trump’ın başkanlığı inovasyon için felaket olur” görüşünde birleşmişlerdi. 

Teknoloji liderleri, “kamuoyuna açık mektup” başlığıyla paylaştıkları görüşlerin, imzası bulunan isimlerin kişisel görüşleri olduğunu, şirketlerini bağlamadığını da belirtmeyi unutmadıklarını da belirtelim.

Twitter’da alay konusu oldu ama…

trump-twitterGüvenlik için “internetin bir kısmının kapatılabileceğini” savunan Trump’ın, “İnternet ve bilgisayarlar, bazen hayatı kolaylaştırıyor. Ama çoğu zaman hayatı çok daha karmaşık hale getiriyor. İnsanlar kendilerini internet alışkanlığından uzak tutmalı” sözleri, teknoloji ve internet eko sistemi için bir tehdit olarak değerlendirilmişti.

Bilgisayar ve internet kullanımı ile mesafeli ola Trump’ın seçim yarışında kullanmaya çalıştığı Twitter’daki yanlış paylaşımları ile de gündem yaratmıştı. ABD (eski) başkanı Barack Obama, ,Trump’a yüklenerek, “Twitter hesabını bile idare edemeyen biri, nükleer kodları elinde tutamaz” demişti.

‘Apple’ın lanet olası şeylerini ABD’de üreteceğiz!’

Bu yılın başında, “Apple’ı lanet olası bilgisayarlarını ve şeylerini başka ülkeler yerine ABD’de üretmeye ikna edeceğiz” diyen Donald Trump’ın “Göçmenleri sınırdışı edelim!” sözlerine ise en ağır tepki ise “saçma” diyen Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg‘ten gelmişti.

Silikon Vadisi’nin Clinton’ı desteklemesi, seçim sonuçlarında da kendini gösterdi. Geçici sonuçlara göre Silikon Vadisi’nin yer aldığı California eyaletinde Hillary Clinton’ın aldığı oy oranı yüzde 60’ı geçti, Trump’ın oy oranı ise yüzde 34 seviyesinde kaldı.

Silikon Vadisi’nden Trump’ı açıkça desteklediğini açıklayan sürpriz isimlerden biri ise PayPal’ın kurucu ortağı Peter Thiel olmuştu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın