Trump’ın vize yasağına Silikon Vadisi isyan etti!

ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı yeni göçmenlik ve 6 ülkenin vatandaşlarına getirilen vize kısıtlamasına Silikon Vadisi’nin önde gelen teknoloji devlerinden tepki yağdı. New York Federal Mahkemesi’nin geçici olarak durdurduğu Trump vize yasağı kararnamesine, Twitter‘ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, attığı bir dizi tweet ile tepki gösterdi.

Dorsey, “Kararın insani ve ekonomik etkisi gerçek ve çok üzücü. Mültecilerin ve göçmenlerin ABD’ye getirdiklerinden faydalanıyoruz” dedi.

Dorsey bir başta tweetinde ise “ABD’deki Suriyeli göçmenlerin yüzde 11’i iş sahibi, bu oran ABD doğumlu iş sahiplerinin üç katı” dedi. Twitter ise resmi hesabından, “Twitter, göçmenler ve bütün dinler tarafından kuruldu. Onlar için ve onlarla varız, her zaman” dedi.

Google çalışanlarına ‘Dönün!’ çağrısı yaptı

Google‘ın çatı şirketi Alphabet ise karardan etkilenebilecek çalışanlarının bir an öne ABD’ye dönmesi çağrısında bulundu. Google CEO’su Sundar Pichai, 100 çalışanının etkilenebileceğini belirttiği kararı kınadığını açıkladı. San Francisco Havaalanı’ndaki protesto gösterilere katılan Google’ın kurucu ortaklarından Sergey Brin de “Buradayım, çünkü ben de bir mülteciyim” diyerek, ABD Başkanı Trump’ın kararına olan tepkisini gösterdi.

Microsoft ise 76 çalışanının Trump’ın kararından etkileneceğini söyledi. Geçen hafta Trump’ın Beyaz Saray’da iş adamlarına verdiği kahvaltıya katılan Tesla CEO’su Elon Musk ise Twitter’dan, “Bu genelde Müslüman ülkelerden vatandaşlara battaniye giriş yasağı ülkenin zorlukları ile mücadele etmek için en iyi yöntem değil. Bu politikadan olumsuz etkilenen çoğu kişi ABD destekçisi. Doğru yaptılar, yanlış yapmadılar ve reddedilmeyi hak etmiyorlar” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın