Rekabet Kurumu TTNET hakkında soruşturma açtı

Rekabet Kurulu, Türk Telekom ve TTNETnin sabit genişbant internet ve ödemeli TV pazarında hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasıyla yapılan başvuruyu karar bağladı. Rekabet Kurumu’nun internet sayfasından yapılan duyuruya göre TTNET hakkında soruşturma açılmasına karar verildi. Buna göre TTNET Rekabet Kurumu tarafından soruşturmaya tabi tutulacak.

Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNET A.Ş.’den oluşan ekonomik bütünlüğün sabit genişbant internet ve ödemeli TV hizmetlerini içeren paketler vasıtasıyla hâkim durumunu kötüye kullandığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulu’nca karara bağlandı.

Rekabet Kurulu‘nun kararında, “Ö naraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 19.01.2017 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak TTNET A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 17-03/25-M sayı ile karar verdi” denildi.

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin  hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasakladığı hatırlatılan kararda, “Soruşturma, adı geçen teşebbüsün 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı” ifadesine yer verildi.

Hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları anlamına gelmiyor.

8.7 milyon genişbant, 2 milyon TV abonesi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2016 yılın3. Çeyrek Pazar Verileri raporuna göre  internet servis sağlayıcılığı pazarında abone sayısına göre TTNET’in payı yüzde 69.6.

TTNET’in sabit genişbant pazarındaki xDSL abone pazar payı ise yüzde 57.1 seviyesinde. Türk Telekom’un 2016 yıl sonu verilerine göre ise 8.7 milyon sabit genişbant abonesi olan şirketin 677 bini Tivibu Ev olmak üzere toplam 2 milyon TV abonesi bulunuyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın