Mobilde fatura, internette bağlantı, uyduda fesihten dertliyiz

Tüketiciler mobil iletişimde en fazla faturalardan, internet ve sabit telefonda bağlantı ve altyapıdan, uyduda abonelik feshi ve geçici durdurmadan şikâyetçi. Tüketici şikayetleri BTK verilerine göre Türkiye’de tüketicilerin aldıkları iletişim hizmetiyle ilgili yaptıkları her iki şikâyetten birinin konusu ‘internet’ oldu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) başvuran tüketiciler en fazla internet servis sağlayıcılarının (İSS) sundukları hizmetlerden şikâyet etti. 

BTK Online Tüketici Şikâyet Sistemi üzerinden kuruma son iki yılda toplam 330 binden fazla şikâyet iletildi. Sadece geçen yıl 203 bin tüketici şikâyeti alınırken, 2017’nin son çeyreğinde kuruma iletilen şikâyetlerin sektörel dağılımında yüzde 54’lük payla İSS’ler ilk sırada yer aldı.

İSS’leri, yüzde 37 ile mobil, yüzde 6’lık pay ile sabit telefon, yüzde 2.4’lük pay ile uydu platform hizmetleri ve yüzde 0.3’lük pay ile kablo TV izledi. Tüketicilerin en fazla şikâyet ettiği konular ise şu şekilde gerçekleşti:

Sabitte altyapı problemi

Mobil hizmetlerde yüzde 27 ile Faturalar, İSS’de yüzde 39’luk pay ile “Bağlantı ve Altyapı Sorunu”, uydu platform hizmetinde yüzde 27’lik oranla “Fesih/geçici durdurma”. Sabit telefon hizmetinde ise yüzde 57’lik oranla “Bağlantı ve Altyapı Sorunu” en çok şikayet edilen konu oldu.

‘Uydu’da en büyük sorun ‘fesih ve iptal’

BTK’nın Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporu’nun 2017 yılı 4. çeyrek sonuçlarına göre sektörel bazda 1 milyon abone başına tüketici şikâyeti sayısında İSS’ler açık ara ilk sırada yer aldı. Abone şikâyet oranlarında uydu platform hizmetleri ikinci, sabit telefon hizmetleri üçüncü, mobil elektronik haberleşme hizmetleri dördüncü ve kablo TV hizmetleri beşinci sırada yer aldı.

“Hangi haberleşme hizmetinde, en çok nelerden şikâyetçi olunuyor?” diye bakıldığında ise tablo şu şekilde gerçekleşti: Mobilde, “faturalar” açık ara (mobildeki toplam şikâyetlerin yaklaşık yarısı) en fazla şikâyet edilen konu. Faturaların ardından “abonelik sözleşmeleri”, “istek dışı ek paket abonelikleri”, “cezai şart/ cayma bedeli” tüketicilerin en fazla şikâyet ettiği konular olarak sıralanıyor.

İnternet servis sağlayıcılarında en büyük şikayet konusu (internet servislerine dair yapılan şikâyetlerin yüzde 73’ü) da açık ara “bağlantı sorunu”. Bunu sırasıyla “Faturalar”, “Fesih (iptal) / geçici durdurma”, “Nakil / devir” ve “Cezai şart / cayma bedeli” izliyor. Uydu platform hizmetlerinde, aboneliğin feshi/iptali veya geçici olarak durdurulmasına, sabit telefon hizmetinde ise en fazla şikâyet bağlantı sorununa ilişkin oldu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın