Dünyanın en çok aranılan hacker’ı Ercan F. ABD’de yargılanacak!

Dünyanın en çok aranılan siber suçlularından biri olan Türk asıllı hacker Ercan Fındıkoğlu, yargılanmak üzere Almanya’dan ABD’ye gönderildi. 23 ülkede 10 saat içinde banka ATM’lerinden 40 milyon dolar nakit çalan bir şebekenin başı olmakla suçlanan Fındıkoğlu’nun, ABD’de 247 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

ercan-findiklioglu

Türk hacker, dolandırdığı paralarla poz vermişti

“Dünyanın en çok aranılan hacker”ı olarak bilinen 33 yaşındaki Fındıkoğlu, Aralık 2013’te Almanya’da Frankfurt Havaalanı’nda yakalanıp, tutuklanmıştı.

Türk hacker’ın avukatı, Fındıkoğlu’nun ABD’ye iade edilmemesi ve Almanya’da yargılanmasını talep ediyordu.  Ancak Almanya’da Federal Anayasa Mahkemesi’nin aldığı son karara neticesinde, Fındıkoğlu dün ABD’ye iade edildi.

ABD Federal Mahkemesi, Fındıkoğlu’nun karıştığı siber dolandırıcılığı “küresel bir suç” olarak cezalandırmak istiyor.

100 milyon dolarlık dolandırıcılık

Bloomberg’in haberine göre Fındıkoğlu’nun ATM’lerde 2011’de 18 ülkede 14 milyon dolar, 2012’de ise benzer biçimde 20 ülkeden 5 milyon dolar çalınması olaylarıyla da bağlantılı olduğu sanılıyor. 2007 ile 2013 yılları arasında 14 farklı büyük ATM saldırısı yapan Fındıkoğlu, toplam 100 milyon doları geçen bir siber hırsızlık olayından sorumlu tutuluyor. Uzun yıllarını Fındıkoğlu’nu yakalamak için harcayan ABD gizli servisi, 26 ülkede 100 binden fazla e-postayı inceleyerek, Türk hacker’ın karıştığı siber saldırıların izini sürmüştü.

Bir diğer Türk hacker, 4 yıl 9 ay ceza aldı 

en-buyuk-hackerlar

Öte yandan bir başka Türk asıllı hacker olan Alex Yücel ise ABD mahkemesi tarafından 4 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. 100’den fazla ülkede binlerce kişiye kimlik hırsızlığı ve gizlice bilgisayarların kontrol edilmesini sağlayan kötü amaçı yazılım sattığı iddia edilen Yücel, Kasım 2013’te Moldova’da yakalandıktan sonra ABD’ye gönderilmişti. Yücel’in 2010 ve 2014 yılları arasındaki satışlardan 350 bin dolarlık bir haksız gelir elde ettiği tahmin ediliyor.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın