Türk Telekom 5G için 26 adet patent başvurusu yaptı

Türk Telekom Avrupa Birliği’nin 5G çalışmalarını başlatan Avrupa Network Teknoloji Platformu’nun (Networld2020) Yönetim Kurulu’na tekrar seçildi. Şirketten yapılan açıklamada, Türk Telekom 5G patent başvurularının sayısının da 26’yı bulduğu belirtildi.

“Avrupa 2020 Stratejisi” doğrultusunda, yeni nesil iletişim teknolojileri ile bilgi ve iletişim altyapısına dönük teknolojiler tasarlamak üzere kurulan Avrupa Teknoloji Platformu’nun 2013 yılında kurucu yönetim kuruluna dahil olan Türk Telekom, bu platformda 5G’ye katkı yapmak üzere görev yapmayı sürdürecek. Şirketten yapılan açıklamaya göre Avrupa Teknoloji Platformu’nda Türk Telekom’u, şirketin teknoloji danışmanı Doç. Dr. Mustafa Ergen temsil etmeye devam edecek.

‘MİLAT ile yerli 5G teknolojileri geliştiriyoruz’

Yerli 5G teknolojileri geliştirilmesi alanında çalışmalar yürüttüklerini belirten Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, konuyla ilgili şunları söyledi:

Dr. Paul Doany

“Avrupa Birliği bünyesindeki 5G çalışmalarına yön veren Avrupa Teknoloji Platformu’nun (Networld2020) Yönetim Kurulu’na tekrar seçildik. Ayrıca Avrupa Birliği’nin 5G’de yol haritasını belirleyen uluslararası CROWD ve MOTO konsorsiyumlarında da yer alan tek Türk şirkeyiz. Diğer taraftan Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından başlatılan ve iştirakimiz Argela’nın yer aldığı MİLAT projesi ile de yerli 5G teknolojilerinin geliştirilmesi alanında çalışıyoruz. 5G için sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmalarımız kapsamında bugüne kadar toplamda 26 adet patent başvurusunda bulunduk.”

Türk Telekom’un iştiraki Argela’nın 5G çalışmaları hakkında bilgi veren Argela Genel Müdürü Bülent Kaytaz iseBir süredir üzerinde çalıştığımız çözümlerimizden biri olan ProgRAN, 5G teknolojileri için ölçeklenebilir ve esnek mimarisiyle geleceğin mobil iletişim ihtiyaçları için yüksek kapasiteli, kişiselleştirilmiş ağ ve hizmet çözümleri sunulmasına olanak sağlayacak. ProgRAN ve yeni nesil Yazılım Tanımlı Ağlar ile ABD Patent ve Marka Ofisi’ne 26 adet patent başvurusunda bulunduk; bu rakamı yeni başvurularla artırmayı hedefliyoruz” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın