Türk Telekom: ‘4.5G’ye 81 ilde 1 gigabit hızla geçeceğiz’

Türkiye’de 1 Nisan Cuma günü hayata geçecek olan 4.5G teknolojisi öncesinde  Wi-Fi ve 4.5G altyapılarını birleştiren Türk Telekom GiGA 4.5G adını verdiği teknolojisini İstanbul Park’ta tanıttı.

Sanal gerçeklik video gösterimi ile başlayan tanıtım toplantısında konuşan Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, Wi-Fi ve 4.5G altyapılarını birleştiren “GiGA 4.5G”  teknolojisini Türkiye’de sunmak için Kore Telecom ile işbirliği yaptıklarını belirterek, “Mobilde saniyede 1 gigabit (Gbps) hızını, 1 Nisan’dan itibaren Türkiye’nin 81 ilinde aynı anda müşterilerimize sunacağız. Böylece 4.5G’den 3 kat daha hızlı olan GiGA 4.5G teknolojisini Türkiye’de müşterilerine sunabilen ilk operatör olacağız” dedi.

‘Baz istasyonlarının % 70’ini fibere bağladık’

Türk Telekom’un 4.5G vizyonunu paylaşan Rami Aslan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

  • 4.5G hizmetlerinde spektrum çok önemli. Ama en az onun kadar önemli bir şey var ki o da fiber altyapısı. Türk Telekom olarak, 4.5G’deki farkımızı fiber gücümüzle göstereceğiz.
  • Avrupa’da fiberle bağlı baz istasyonlarının toplam baz istasyonu sayısına oranı yüzde 20 iken Türk Telekom’da bu oran yüzde 70.
  • Mobil 4.5G şebekesi ile Wi-Fi şebekesinin hızları birleştirilerek elde edilen hız ile saniyede gigabit hızında veri transferi yapmak mümkün olacak.
  • Şu an itibariyle fiber altyapı potansiyelimizin sadece çeyreği kullanımda. 4.5G bize yük olmayacak. Türk Telekom’un 1 Gbps hızı, bunu destekleyen cihazlarla ve TT Wi-Fi olan yerlerde kullanılabilecek.
  • 4.5G döneminde Türk Telekom olarak müşterilerinin farklı ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik zengin ürün portföyünü avantajlı paketlerle sunacağız.
  • Son 4 ayda yaptığımız 4.5G yatırımı kadar 3G altyapı yatırımı da yaptık. 4.5G ile birlikte 3G bitmeyecek.

GiGA 4.5G’yi kimler, nasıl kullanabilecek?

Şu anda piyasada olan en üst seviye akıllı telefonlardan, CAT 9 adı verilen teknolojiyi destekleyen cihazlarda, teknik olarak mobilde maksimum 450 megabitlik hız seviyelerine ulaşılabildiğini de belirtelim. Diğer bir deyişle operatörlerin sunduğu maksimum hızlar ile tüketicilerin faydalanabildiği maksimum hızlar arasında kullanılan cihazlardan kaynaklı ciddi farklar oluşabilecek. 

Türk Telekom’un açıklamasına göre ise GiGA 4.5G teknolojisi ilk etapta Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 edge, Samsung Galaxy Note 5 ve LG V10 cihazları tarafından desteklenecek. İlerleyen dönemlerde bu teknolojiyi destekleyen cihaz portföyüne yeni cihazlar eklenecek. Ek bir ücretlendirme uygulanmayacak olan GİGA 4.5G teknolojisini kullanmak isteyen Türk Telekom müşterilerinin 1 Nisan’dan itibaren “GIGA” yazıp “5555” kısa mesaj göndermesi gerekiyor.

GiGA 4.5G indirme ve yükleme hızları

Türk Telekom’un paylaştığı infografiğe göre GiGA 4.5G’de indirme (download) ve yükleme (upload) hızları şöyle olacak:

Turk-Telekom-giga-4-5g

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın