Türk Telekom ‘melek yatırımcı’ oluyor

Türk Telekom, girişimcilik ekosistemini desteklemek için Kurumsal Girişim Sermayesi şirketi kuracağını açıkladı. Bu adımla girişimcilik alanına odaklanmak isteyen Türk Telekom melek yatırımcı olacak. Kurulacak olan Türk Telekom Kurumsal Girişim Sermayesi şirketi, Türk Telekom ana operasyonları ile sinerji yaratabilecek alanlarda teknolojiler geliştiren girişimci şirketleri kendi kaynakları ile destekleyerek büyümelerine yardımcı olmayı hedefliyor.

Girişimlere çoğunluğu ayni sermaye desteği olmak üzere, Türk Telekom kaynaklarını kullandırarak ortak olacak olan Türk Telekom Kurumsal Girişim Sermayesi şirketi, Türk Telekom’un ana operasyonlarını destekleyecek girişimler ile birlikte 5G, yazılım tanımlı ağlar, nesnelerin interneti, akıllı şehirler ve yapay zeka gibi alanlardaki teknolojilere yatırım yapacak.

Türk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er

Kurumsal Girişim Sermayesi şirketi hakkında bilgi veren Türk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, şunları söyledi:

“Bugün Türk Telekom için çok heyecan verici bir adım atıyoruz ve sektörümüzde bir ilke daha imza atarak, Kurumsal Girişim Sermayesi şirketi kuruyoruz. Tıpkı dünyadaki örnekleri gibi, ayrı bir tüzel kişiliği olan bu şirket ile büyüme potansiyeli gördüğümüz ve kendi iş modelini kanıtlamış olan başlangıç aşamasındaki ve/veya orta kademedeki ölçeklenebilir girişimlere kendi kaynaklarımızı kullandırma yöntemi ile yatırım yapacak, ortak olacağız.”

Türk Telekom Kurumsal Girişim Sermayesi nelere yatırım yapacak?

Er, Kurumsal Girişim Sermayesi şirketinin yatırım yapacağı alanları ise şöyle sıraladı:

“Girişim sermayesi şirketi aracılığıyla, potansiyel gördüğümüz, Türk Telekom’un ana operasyonları ile sinerji yaratabilecek her alandaki parlak girişimlere katkı sağlayabileceğiz. Bu adımla, Türk Telekom’un ana operasyonlarını destekleyecek girişimlerden tutun, 5G’ye, akıllı şehirlerden yapay zekaya kadar birçok farklı alanda geleceğin teknolojilerine imza atabileceğiz.”

Türk Telekom’un girişimcilik alanına yaptığı yatırımlarla, Türkiye’den milyar dolarlık girişimlerin çıkmasına destek olacağını belirten Er, “Bu hedefle, 2013 yılında Türkiye’nin ilk özel sektör start-up hızlandırma programı olan PİLOT programını geliştirdik ve bugüne kadar 45 projeye toplamda 2 milyon TL nakit desteği sağladık. Kurduğumuz Kurumsal Girişim Sermayesi şirketi ile girişim ekosisteminin tamamına etki eden bu destekleri katlayarak artıracağız” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın